Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Zornička

Jedného dňa v novembri 1990 dostal súdruh Kim Čong Il ďakovný list od kubánskeho páru pracujúceho v Kórei. V liste poprosili kórejského vodcu, aby pomenoval ich syna, ktorý sa nedávno narodil v pchjongjanskej pôrodnici.

Za motívom tejto žiadosti sa skrýva dojímavý príbeh. Išlo o jazykovedcov, ktorí pracovali ako pomocní redaktori v španielskom jazyku. Jedna vec ich však znepokojovala viac než čokoľvek iné. Nemali totiž ešte žiadne dieťa osem rokov po svojom sobáši.

Po prekonaní niekoľkých potratov žena znova otehotnela a bola prijatá do pôrodnice v Pchjongjangu.

Pár bol sčasti potešený a sčasti znepokojený, pretože to bolo tri mesiace pred uplynutím platnosti víz a boli povinní opustiť Kóreu. Ich úzkosť sa každým dňom zväčšovala. Informovaný o situácii, ich súdruh Kim Čong Il ubezpečil, že ich pobyt bol predĺžený, aby bol umožnený pôrod v nemocnici.

Nakoniec mala žena ľahký pôrod a narodil sa jej syn. Aby vyjadrili vodcovi svoju vďačnosť za jeho starostlivosť, napísali Kubánci list, v ktorom ho požiadali, aby sa stal ochrancom dieťaťa a pomenoval ho v kórejskom štýle.

Keď sa súdruh Kim Čong Il s radosťou dozvedel, že zahraničnému páru sa narodil prvý syn, povedal, že by bolo dobré pomenovať ho Saeppyol (Zornička), podľa rannej hviezdy, ktorú je vidieť ráno všade na svete.

Poslal dieťaťu darčeky vrátane látky, oblečenia, deky, kondenzovaného mlieka a cukru. Kubánsky pár bol veľmi vďačný za vybrané meno a darčeky.

Existuje viacero podobných prípadov detí, ktoré boli pomenované súdruhom Kim Čong Ilom, ako sú napríklad Palestínčanka Jindallae alebo Číňan Sol Gwang.

Pôrodnica v Pchjongjangu