Skip to content

Seminář o ochraně nehmotného kulturního dědictví

Pchjongjang, 23. října čučche 106 (2017) (KCNA) – V pondělí se ve Vědecko-technickém komplexu uskutečnil seminář o ochraně nehmotného kulturního dědictví.
Účastnili se jej funckionáři, učitelé, výzkumní pracovníci a pracovníci v oblasti ochrany národního dědictví, vědy a vzdělávání, literatury a umění a sdělovacích prostředků.
Přednášející na semináři poukazovali na zásluhy velkých vůdců soudruhů Kim Ir Sena a Kim Čong Ila, provedené tím, že věnovali hlubokou pozornost ochraně národního dědictví, jasně uvedli orientaci a způsoby jejího prosazování a tím dodali slávu dějinám a kultuře korejského národa.


 

Díky vedení váženého nejvyššího vůdce soudruha Kim Čong Una bylo mnoho kulturního dědictví nově objeveno a zaznamenáno jako národní stříbro, které bude zářit jako věčné poklady lidu, dodali.
Požádali o předávání a rozvoj dobrých tradic, tvorby a krásných způsobů a zvyků korejského národa, jak to vyžaduje současná doba.
Byly uděleny c
ertifikáty národnímu a místnímu nehmotnému kulturnímu dědictví nově zapsanému v letošním roce.

 

Nově zaregistrováno bylo v rámci práce na zachování nehmotného dědictví, povzbuzované v KLDR na celostátní úrovni, dvacet tři národních a místních nehmotných dědictví.  Zahrnují techniku bílé keramiky s více než tisíciletou historií, zastřešení v korejském stylu a kesongskou polévku z piskoře dálnovýchodního (sladkovodní ryba, pozn. překl.), technologii výroby hedvábí a korejské šachy s tisíci a několika stovkami let dlouhou historií, stejně jako legendu Sol Čuk Hwa, anekdoty mistra Kima přezdívaného Fénix, základní pohyby korejského tance a hegum (korejské housle).
Počet nyní registrovaných národních a místních nehmotných dědictví dosahuje více než 100 kusů.
Jak uvedl Om Won Ho, ředitel odboru Národního úřadu pro ochranu kulturního dědictví, je registrace nehmotného dědictví jako národního a světového kulturního dědictví vlasteneckým dílem, které dodává lesk vyššímu duchovnímu a kulturnímu dědictví korejského národa.

 

Kesongská polévka z piskoře dálnovýchodního

Korejská ústřední tisková agentura  – KCNA, http://www.kcna.kp