Skip to content

Vyhlásenie k výročiu povstania v Kwangdžu

Pchjongjang 18. mája čučche 106 (2017) (KCNA) – Hovorca Poradnej rady pre národné zmierenie vydal vo štvrtok vyhlásenie pri príležitosti 37. výročia od ľudového povstania v Kwangžu v južnej Kórei.

Vo vyhlásení sa uvádza, že povstanie bolo ľudovým ozbrojeným povstaním za demokraciu, proti USA a fašizmu, v ktorom stáli ľudia proti tyranským silám koloniálnej vojenskej fašistickej diktatúry zo strany USA a ich poskokov a žiadali nezávislosť, demokratickú spoločnosť a opätovné zjednotenie Kórey.

Ďalej vyhlásenie konštatuje: Je jednomyseľným želaním povstalcov z Kwangdžu ukončiť koloniálnu vládu amerických imperialistov, ktorá trvala storočia po storočí, a vyhnať všetky proamerické zradné sily. Juhokórejčania zo všetkých oblastí života by mali odvážne konať, aby eliminovali skupinu proamerických fašistov bažiacich po pätolizačstve, zrade, diktatúre a vražde, s rovnakým statočným bojovým duchom, s akým odsúdili skupinu zradcov na čele Pak Kun Hje k hanbe tým, že držali sviečky spravodlivosti.

Vrahovia, ako zradca Čon Tu Hwan, ktorí sú odhodlaní zakrývať pravdu o masakre v Kwangdžu a predlžovať svoje špinavé zostávajúce dni, musia byť obesení, odsúdení ľudom a zvyšky prisluhovačov Pak Kun Hje, ktoré robia posledné snahy zabrániť pohybu kolesa dejín smerom k nezávislosti, demokracii a znovuzjednoteniu, musia byť odstránené.

Pokiaľ nepríde koniec americkej koloniálnej nadvlády, nešťastie a bolesť juhokórejčanov sa bude ďalej prehlbovať a túžba bojovníkov z Kwangdžu nebude nikdy naplnená. Juhokórejčania by sa mali v celonárodnej svätej vojne vyhnať amerických imperialistických agresorov z južnej Kórey a vybojovať svoj osud svojím vlastným úsilím pod zdvihnutým práporom nezávislosti.

Obyvatelia juhu Kórey bez ohľadu na svoje sociálne postavenie, vrátane robotníkov, roľníkov, mládeže a študentov, musia držať prápor nezávislosti, demokracie a znovuzjednotenia ešte vyššie, ako ho držali povstalci z Kwangju, a viesť neochvejný zápas za nezávislosť proti USA a konzervatívcom.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) – www.kcna.kp