Skip to content

V KLDR vydána Bílá kniha o porušování lidských práv v USA v r. 2017

Pchjongjang, 30. ledna čučche 107 (2018) (KCNA) – Ústav mezinárodních studií KLDR vydal v úterý „Bílou knihu o porušování lidských práv v USA v roce 2017“.

Podle Bílé knihy hned po svém zvolení prezidentem Trump naplnil důležité posty své administrativy miliardáři, kteří „přispěli“ k jeho volební kampani, a jejich mluvčími. Ministr zahraničí Tillerson, ministr obchodu Ross a také tajemníci ministerstva financí a obrany jsou všichni miliardáři z konglomerátů. Celková výše aktiv státních zaměstnanců na úrovni náměstka tajemníka a výše stávající administrativy činí 14 miliard USD. Protilidová politika, kterou Trumpova vláda otevřeně sledovala v uplynulém roce, byla bez výjimky v zájmu hrstky z bohatých kruhů. V USA, kde skutečná svoboda tisku a projevu neexistuje, zásahy a tvrdé zákroky v tisku se během uplynulého roku zintenzivnily. V roce 2017 činily případy pátrání a konfiskací proti novinářům 12 a případy násilí proti nim 11. Kromě toho bylo zatčeno nebo zadrženo 19 osob z domácího tisku a čtyři zahraniční novináři. Rasová diskriminace a misantropie jsou vážnými neduhy, které jsou vlastní společenskému systému USA, a od doby, kdy Trump nastoupil do úřadu, se zhoršily. Rasové násilí, které proběhlo 12. srpna v Charlottesville ve Virginii, je typickým příkladem prohloubení politiky rasismu současné administrativy.

V USA absolutní většina pracujících mas, zbavená základních práv na přežití, balancuje nad propastí noční můry. V důsledku toho se v prvním březnovém týdnu připojilo k velkému počtu nezaměstnaných 241 000 osob; v květnu bylo 9 000 státních úředníků propuštěno z vládních agentur; v září se počet nezaměstnaných zvýšil o 33 000 v porovnání s předchozím měsícem.

Zejména nezaměstnanost mladých lidí se stala předmětem vážného společenského znepokojení; v současné době je míra nezaměstnanosti mládeže do 25 let 7,9 % a 31 % absolventů středních škol nemá vhodnou práci.

Podle toho, co zveřejnila americká administrativa, v roce 2017 bylo 554 000 bezdomovců, což je o 10 % více ve srovnání s předcházejícími dvěma lety, a počet chudých rodin žijících v pronajatých prostorech bez základního vybavení pro bydlení je na stálém vzestupu.

Stoupající školní výdaje vrhají studenty do pekla půjček.

Těch, kteří mají diagnózy nemocí, ale nemohou si dovolit platit lékařské poplatky, je celkem 50 milionů. Chřipka, onemocnění plic a astma způsobují 36 000, 40 000 a 150 000 úmrtí v průměru za rok.

Na druhé straně jsou zdraví ohrožující výrobky v prodeji po celé zemi, což často vede k vypuknutí infekčních onemocnění.

USA jsou jednou ze dvou zemí světa, které dosud nemají placenou mateřskou dovolenou.

Během uplynulého desetiletí se podíl amerických žen, které žijí pod hranicí chudoby, zvýšil z 12,1 % na 14,5 % a obvykle dostávají o 25 % nižší platy než jejich mužští kolegové na stejném pracovním místě.

Žena je sexuálně zneužita každých 89 sekund.

Podle základních statistik se v USA v loňském roce uskutečnilo zhruba 61 100 trestných činů spojených se střelnými zbraněmi, po nichž zůstalo 15 488 mrtvých a 31 058 zraněných.

Podle údajů bylo množství uživatelů marihuany v USA více než 20 milionů, což představuje nárůst o 3 % oproti stavu před deseti lety, a více než 90 lidí denně ztrácí své životy z důvodu užívání drog.

V USA, kde jsou zločiny a zlo nezkrotné, počet vězněných zločinců dosahuje 2,3 milionu a 70 milionů je bývalými delikventy.

USA, „strážci demokracie“ a „přeborníci lidských práv“, pozvedávají humbuk o lidských právech, ale nikdy nemohou zakrýt svou pravou identitu hrubého porušovatele lidských práv, uvádí bílá kniha.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp