Skip to content

Jednopercentná šanca sa premenila na stopercentnú skutočnosť

Ri Mjong Bom je zaslúžilý invalidný vojak žijúci v okrese Sunan v Pchjongjangu. Počas vojenskej služby bol vážne zranený. V tom čase mal 18 rokov. Jeho stav sa po desiatke operácií a liečbe do určitej miery zlepšil, no stále mohol chodiť len o barlách.

Keď sa vrátil domov a musel ležať, zdravotnícki pracovníci okresnej ľudovej nemocnice Sunan v Pchjongjangu sa dobrovoľne ujali starostlivosti o postihnutého vojaka.

„Mjong Bom mal hlbokú ranu, ktorá bola vyše 10 cm dlhá v dôsledku mnohopočetnej osteomyelitídy pravej stehennej kosti, kvôli čomu hrozila gangréna. Neustále mal vysokú horúčku 39 stupňov Celzia a jeho stav bol veľmi zlý. V skutočnosti by sa dalo tvrdiť, že je zázrak, že to prežil bez toho, aby prišiel o nohu,“ povedal súdruh Kim Čong Hu, riaditeľ okresnej ľudovej nemocnice Sunan, keď hovoril o symptómoch vtedy 22-ročného invalidného vojaka.

Kúsky jeho kostí sa roztrieštili a spôsobili zápal, ktorý sa postupne šíril. Výsledky príslušného vyšetrenia ukázali, že na 99 percent mu budú musieť odrezať nohu. Zdravotníci však vkladali nádej do posledného percenta. Vzhľadom na to, že sa u neho nevyvinula gangréna aj napriek osteomyelitíde po dobu viac ako tisíc dní, povedali si, že prognóza pacienta je optimistická.

Lekári sa rozhodli premeniť jednopercentnú šancu na 100-percentnú realitu. Doktori často viedli konzultácie o otázkach znásobenia funkcie kostného tkaniva zvýšením autoimunity, často kontaktovali nemocnice, ktorá sa špecializuje na osteomyelitídu a usilovali o zlepšenie zdravia pacienta, aby mohol zvládnuť operáciu.

Zdravotníci tvrdo pracovali na vynájdení novej operačnej metódy, ktorá by znížila záťaž operovaného pacienta a zároveň zaviedli rôzne liečebné metódy na minimalizáciu zápalu. Navštívili aj nemocnice, kde sa pacient predtým liečil, aby sa poradil o jeho stave.

Prvá operácia sa uskutočnila 20 dní po tom, ako bol Mjong Bom hospitalizovaný v nemocnici okresu Sunan. Dlhá operácia bola úspešná, no jeho stav naďalej nebol dobrý. Aplikovali teda terapie pomocou liekov, psychologických metód a vedeckých metód dávkovania stravy. Vďaka ich obetavosti boli nanovo aktualizované liečebné metódy.

Ako sa hovorí: „Úprimnosť hýbe nebom,“ Mjong Bom absolvoval sedem operácií v nemocnici a zotavil sa zo zranenia nohy. Teraz mohol kráčať do sýtosti.

Hospitalizovaný bol vyše 230 dní. Počas týchto dní sa uskutočnilo viac ako sto konzultácií a celá liečba bola poskytovaná zadarmo, vrátane experimentov a testov, lekárskych vyšetrení, operácie a liekov.

„Môj hrubý zdravotný záznam nedokáže popísať úprimnosť zdravotníckych pracovníkov. Tento zázrak nevzišiel zo žiadnej možnosti liečby, ale priniesol ho socialistický zdravotný systém, ktorý si váži ľudské životy a zodpovedne sa o ne stará,“ povedal Mjong Bom.

The Pyongyang Times – pyongyangtimes.com.kp