Skip to content

Pektusanská prírodná rezervácia sa môže pochváliť jedinečnou biotou

Oblasť hory Pektusan bola v roku čučche 78 (1989) zaregistrovaná ako prvá prírodná rezervácia svetového významu v KĽDR v rámci programu UNESCO – Človek a biosféra. Táto rezervácia zahŕňa horu Pektu a rozsiahle oblasti okolo nej, ktoré obkolesujú mesto Samdžijon v provincii Rjanggang.

Oblasť hory Pektu je tvorená geologickými vrstvami rôznych období od neskoršieho proterozoika po kenozoikum. Na vrchole hory sa vypínajú štíty Čanggun (2 750 m n. m.) a ďalšie vysoké vrchy, ktoré obklopujú jazero Čchon ako širma, vytvárajúc zrázovité útesy, čím dotvárajú nádhernú krásu hôr.

Pôvodné prírodné prostredie sa zriedkavo vyskytuje aj v iných oblastiach Kórey a zvyšku sveta, avšak táto oblasť je výnimočná čo sa týka prírodných prvkov hory vrátane geológie a topografie, ktoré sa formovali v priebehu niekoľkých etáp erupcií sopky a jej vývoja. V dôsledku sopečných erupcií sa fauna a flóra v tejto oblasti neustále menila.

Naprieč jednotlivými klimatickými zónami je tu veľká rozmanitosť rastlinných druhov.

V oblasti sa nachádzajú obrovské plochy zmiešaných lesov červeného smreka, jedle mandžuskej a smrekov, ihličnatých lesov a rozsiahlych čučoriedkových polí a rastie tu mnoho ďalších druhov vysokohorských rastlín. Vyskytuje sa tu veľa druhov pôvodných rastlín a prírodných pamiatok, ako je napríklad borovica stojaca na mieste medzi vrcholmi Tejondži a Sojondži vo výške viac ako 2 100 metrov nad morom, kórejská rebarbora, rozvetvená stračonôžka a lomikameň v oblasti jazera Samdži.

Ide o vysokohorský región spojený s ázijským kontinentom pevninou a jeho fauna je prispôsobená drsnému klimatickému, geologickému a geografickému prostrediu.

V miestnych lesoch sa vyskytuje kórejský tiger, medveď hnedý, ďateľ veľký pektusanský, ďateľ kórejský trojprstý, celkovo viac ako 60 druhov cicavcov a viac ako 230 druhov vtákov. Žije tu tiež pomerne malý počet druhov plazov a obojživelníkov. Typické z nich sú vretenica severná, jašterice, skokan hnedý a pamlok sibírsky, ktoré sú prispôsobené životu v chladnom počasí. V jazere Čchon na hore Pektu žijú sivone.

Viaceré živočíchy žijúce v týchto horách, ako napríklad kórejský tiger, červený jeleň a iné jelene, medveď hnedý a kórejský trojprstý ďateľ, sú celosvetovo chránené druhy a kórejský tiger, červený jeleň, soboľ a kórejský trojprstý ďateľ sú na zozname živých pamiatok.

Čche Jong Nam, The Pyongyang Times. Redakčne upravené