Skip to content

Anekdoty zo života KIM ČONG ILA: Výnimka

5. februára 2006 navštívil drahý vodca súdruh Kim Čong Il jednotku Kórejskej ľudovej armády v hornatom regióne. Pre vojakov to bola výnimočná udalosť, pretože ich jednotku navštevovalo len málo ľudí a dokonca aj vysokí dôstojníci tam prišli len párkrát do roka.

Vzhľadom na ich osamelý a odlúčený život sa zdržal pri vojakoch dlhé hodiny. Na stene ubikácie si všimol visieť guľôčky fermentovaných sójových bôbov, preto ich učil, ako sa robí pasta zo sójových bôbov. A pýtal sa na situáciu s dodávkou cigariet a elektriny.

Politický pracovník jednotky, ktorý sa zdráhal, ho požiadal, aby zhliadol umelecké predstavenie pripravené jednotkou.

Funkcionári, ktorí drahého vodcu sprevádzali, boli touto žiadosťou zmätení. Predovšetkým bol najvyšší čas na jeho odchod. A boli si dobre vedomí, že v ranných hodinách nebude sledovať umelecké predstavenie, pretože je to pre spevákov nevhodné.

Na ich prekvapenie s hlasitým smiechom povedal, že urobí výnimku a pozrie si predstavenie.

Dodal: „Sme ďaleko od Pchjongjangu a predstavitelia Ministerstva ľudových ozbrojených síl toto miesto zriedka navštevujú. Vojaci by boli smutní, keď by zistili, že najvyšší veliteľ opustil prápor bez toho, aby videl ich umelecké vystúpenie.“

Potom sedel na drevenej stoličke a sledoval predstavenie. Bol prvým, kto zatlieskal.