Skip to content

Anekdoty zo života KIM ČONG ILA: „Nariaďujem“

Na začiatku roku 1993 Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu na podnet Spojených štátov požiadala o „špeciálnu inšpekciu“ jadrového vývoja zo strany KĽDR, presnejšie o „špeciálnu inšpekciu“ vojenských lokalít. Súčasne Spojené štáty oznámili, že obnovia provokačné vojenské cvičenia Team Spirit s južnou Kóreou. Tento vývoj opäť dohnal situáciu na Kórejskom polostrove na pokraj vojny.

Celý svet s hlbokými obavami sledoval, ako sa KĽDR vyrovná s vážnou situáciou.

Atmosféra v spojovacích priestoroch Generálneho štábu Kórejskej ľudovej armády bola veľmi napätá. Raz v noci zazvonil telefón. Vedúci generálneho štábu zodvihol slúchadlo. Bol to súdruh Kim Čong Il, ktorý sa pýtal na stav bojovej pripravenosti jednotiek armády. Potom povedal: „Pokúsme sa tentokrát Američanov vodiť za nos.“

Atmosféra v miestnosti sa okamžite zmenila.

Najvyšší veliteľ práve urobil svetoborné rozhodnutie, pomysleli si dôstojníci v miestnosti.

Dňa 8. marca o 17:00 hod., deň pred začiatkom vojenských cvičení, bol vydaný rozkaz najvyššieho veliteľa KĽA:
„Náš ľud nie je vystrašený spoločným vojenským cvičením Team Spirit, ktoré zahŕňa stovky tisíc vojakov a zbraní hromadného ničenia a naša armáda sa nezrúti od strachu z vojny.

Nepriateľ musí jasne pochopiť, že v KĽDR beztrestne nepošliape ani centimeter zeme a neskriví ani steblo trávy.
Vzhľadom na vážnu situáciu v našej krajine kvôli snahám amerických imperialistov a juhokórejských bábok vyvolať ďalšiu vojnu, a ako sebaobranné opatrenia na ochranu bezpečnosti našej republiky a ľudu, nariaďujem nasledovné:
1. Celá krajina, všetok ľud a všetko vojsko sa 9. marca 1993 uvedie do stavu vojenskej pohotovosti.
2. Všetci vojaci pozemných, námorných a vzdušných síl Kórejskej ľudovej armády a zložiek Ľudovej bezpečnosti, a všetci členovia Robotnícko-roľníckych červených gárd a Mladých červených gárd budú preukazovať vysokú úroveň revolučnej bdelosti a pozorne sledovať každý pohyb nepriateľa, pričom musia byť plne pripravení na akciu, aby rozdrvili nepriateľa jedným úderom, pokiaľ by zaútočil.
3. Všetci ľudia sa plne vybavia čučchejským pohľadom našej strany na vojnu a s kladivom alebo kosákom v jednej ruke a puškou v druhej budú vytvárať veľký vzostup v socialistickej hospodárskej výstavbe.“

Nepriateľ bol vystrašený odhodlaním súdruha Kim Čong Ila, ktorý reagoval na tvrdú líniu ešte tvrdšou líniou a s chladnými výrazom v tvári sa postavil akýmkoľvek hrozivým silám. Nepriateľské jednotky ukončili spoločné vojenské cvičenie Team Spirit 93 v predstihu a náhlili sa späť domov.