Skip to content

„Nátlakovou diplomacií“ USA nic nezískají

Pchjongjang, 6. srpna čučche 107 (2018) (KCNA) – Ministerstvo zahraničí USA, které je pověřeno jednáním s KLDR, dnes tvrdí, že nezruší sankce před denuklearizací a že eskalace sankcí je způsobem, jak posílit vyjednávací sílu.

Ministerstvo financí Spojených států rovněž tvrdí, že nemá v úmyslu zrušit sankce vůči KLDR a bude je dále stupňovat.

Jako by to chtěl dokázat, Kongres Spojených států připravuje návrhy týkající se eskalace sankcí vůči KLDR. A americká média a odborníci zaujímají stanovisko k sankcím a tvrdí, že Trumpova administrativa znovu potvrdila základní myšlenku „denuklearizace nejdříve, zrušení sankcí poté“ a uchýlí se k politice „maximálního tlaku“, pokud severní Korea nevykoná denuklearizační krok.

Rodong sinmun (Noviny práce) v pondělí 6. srpna uvádí:

Jak má KLDR analyzovat tajemný postoj Spojených států, navenek vést dialog, ale uvnitř uvalovat sankce proti KLDR?

Korejský lid učinil vše, co chtěl, a dovršil dosud svou vůli navzdory zlomyslným sankcím a blokádě ze strany USA.

Vzhledem k tomu, že KLDR vybudovala samostatnou ekonomiku, neovlivněnou žádným cizím trendem a nepřízní, mohla zajistit nezávislý rozvoj a štěstí svého lidu, dokonce i za barbarských sankcí a blokády, a vystupovat jako důstojný strategický stát.

Co se týče „účinku“ amerických sankcí, jen pomohly tomu, že KLDR získala status jaderné mocnosti a zlepšila svou schopnost samostatného rozvoje.

Prezident Trump učinil první krok k novým dějinám zajištěním úspěšného prvního setkání na nejvyšší úrovni a rozhovorů mezi KLDR a USA poté, co prohlásil, že nebude opakovat chyby předcházejících prezidentů. Ale v rozporu s jeho rozhodnutím se americká administrativa včetně ministerstva zahraničí vrací do minulosti a přiklání se ke „strategii sankcí a nátlaku“, na které po sobě jdoucí administrativy lpěly po více než půl století, ale marně. Jedná se o bezprecedentní tragikomedii.

Americké ministerstvo zahraničí USA a další byrokratické skupiny, posedlé zastaralou gangsterskou logikou, by se měly hluboce zamyslet nad poučením o neúspěších předchozích administrativ. Potom si uvědomí skutečnost, že se dopouštějí vážné chyby ve způsobu vyjednávání s KLDR, a příčinu, proč nesprávná fráze způsobí další selhání.

Pokud jsou posedlé panovnickým způsobem myšlení, že mohou prosadit své požadavky bez splnění svých závazků a slibů učiněných před svým partnerem dialogu, a představou, že „sankce“ mohou platit na všechno, nikdy nedosáhnou toho, co chtějí.

Měly by mít na paměti, že „epochální stisky rukou“ dvou zemí nejsou výsledkem jakéhokoli „tlaku“, ale zázrakem dějin, způsobeným důvěrou a respektem.

Všechno v budoucnu bude rozhodnuto v závislosti na tom, do jaké míry USA budou nakloněny důvěře a respektu, opouštějíce starý pohledu na „sankce a nátlak“.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp