Skip to content

Kórejská vojna – agresívna vojna, ktorú začali USA

Pri príležitosti 68. výročia napadnutia Kórejskej ľudovodemokratickej republiky americkými imperialistami a ich vazalmi a začiatku Víťaznej vlasteneckej oslobodeneckej vojny zverejňujeme nasledujúci článok:

Istá japonská kniha poukázala na skutočnosť, že vojna Wall Street proti kórejskému ľudu začala v septembri 1945, hneď ako jej generáli vstúpili do južnej Kórey. Ako sa uvádza v knihe, americkí imperialisti začali pripravovať agresívnu vojnu proti Kórei po obsadení južnej časti Kórey.

Pokiaľ ide o Kóreu ako dôležitú strategickú základňu pre ďalekovýchodnú inváziu na realizáciu ambícií svetovej nadradenosti, začali presúvať svoje pozície k 38. rovnobežke a urýchlili výstavbu vojenských ciest, letísk a námorných prístavov od prvého dňa okupácie.

Medzitým prijímali obyvateľov južnej Kórei v mladom a strednom veku, aby zorganizovali „národnú armádu.“
Pri príprave obrovských agresívnych síl v južnej Kórei sa upriamili na vypracovanie plánu vojnovej provokácie, na ktorom sa podieľal šéf vojenskej poradnej skupiny Roberts a juhokórejské zelené mozgy.

Program vojenskej akcie „severnej ofenzívy,“ ktorá bola zakreslená na mape Kórey vytlačenej tlačiarňami americkej vojenskej kartografie v roku čučche 34 (1945), bol uchovávaný v ústrediach juhokórejskej armády a bol sprístupnený verejnosti, keď Kórejská ľudová armáda oslobodila Soul v júni čučche 39 (1950).

Mapa obsahovala schému napadnutia strednej časti severnej polovice kombinovanou operáciou s hlavnými jednotkami, ktoré prekonali 38. rovnobežku, hlavnú frontovú líniu, a smerovali na Pchjongjang a Wonsan pred rozšírením ich útoku na líniu k riekam Amnok a Tuman.

Americký plán a príprava na inváziu Kórei boli naplánované a realizované do najmenších detailov, čo vo vojnovej histórii USA nemalo obdobu. Americký denník o tom napísal: V našej histórii sme nikdy neboli tak pripravení, ako na začiatok tejto vojny.

Ako sa neskôr ukázalo, po dôkladnej príprave nahuckali juhokórejskú armádu, aby začala prekvapujúci útok na celú frontovú líniu na svitaní dňa 25. júna 1950.

Bola nedeľa. Ich výber nedele pre začiatok vojny mal odporný dôvod.
Roberts sa o tom zmienil v tomto zmysle: Dvadsiateho piateho pripadá na nedeľu. Keďže kresťanské USA a južná Kórea svätia nedeľu, nikto nebude veriť, že sme začali vojnu. Inými slovami sme museli presvedčiť ľudí, že USA nie sú tými, kto vyvolal vojnu.

Ako bolo vidieť, americko-kórejská vojna je útočná vojna komplikovane naplánovaná a pripravená do najmenších detailov.

Uverejnené na stránke http://www.friend.com.kp/ dňa 15. 6. čučche 107 (2018)
Preklad: Spoločnosť česko-kórejského priateľstva Pektusan