Skip to content

Anekdoty zo života Kim Čong Ila: Škvrna v histórii národa

23. septembra 1997 navštívil súdruh Kim Čong Il chrám Wolčong v pohorí Kuwol.

Poznamenajúc, že to bol pomerne veľký chrám s dlhou, viac ako tisícročnou históriou, povedal, že je rád pri pohľade na budovu zachovanú vo svojom pôvodnom stave.

Zrazu sa zastavil pred sochou Budhu a dlho ju študoval.
Funkcionári v jeho prítomnosti ju s úžasom skúmali a našli na tvári jazvu. Predpokladajúc, že ​všetky ​staré sochy Budhu vyzerajú rovnako, začali sa poberať k odchodu.

Avšak súdruh Kim Čong Il stál na mieste ako prikovaný.

Sprievodca začal vysvetľovať: Na každej z budhistických sôch v svätyniach Kungnakbo a Mjongbu bolo pôvodne zlaté znamienko. Japonci ich ukradli a zanechali takéto jazvy.

Všetci prítomní ostali bledí a nazlostení.

Súdruh Kim Čong Il obrátil hlavu a pozeral do diaľky. Po chvíli, opakujúc, že ​​Japonci ukradli zlaté znamienka z budhistických sôch, povedal v zúrivosti, že počas okupácie Kórey pokradli mnohé starobylé kultúrne pamiatky.

Presunul sa ďalej, vybavujúc si správu, ktorú vydal funkcionár Ústredného výboru Strany po návrate z cesty do Japonska. Navštívil folklórne múzeum a zistil, že 60 percent exponátov bolo ukradnutých z Kórey.

Kim Čong Il povedal: „V budúcnosti musíme prinavrátiť všetky staré kultúrne pamiatky, ktoré boli ukradnuté z našej krajiny.“