Skip to content

Prehlásenie hovorcu MZV KĽDR

Bulletin ambasády Kórejskej ľudovodemokratickej republiky v Prahe 

6. jún 2017

Hovorca ministerstva zahraničných vecí KĽDR odsudzuje
ďalšiu „rezolúciu OSN o sankciách”

Pchjongjang, 4. júna čučche 106 (2017) (KCNA) – Hovorca ministerstva zahraničných vecí KĽDR vydal v nedeľu vyhlásenie ako reakciu na skutočnosť, že nepriateľské sily stále trvrdohlavo trvajú na sankciách a vyvíjaní tlaku na KĽDR.

Toto vyhlásenie hovorí:

  Nepriateľské sily sú v súčasnosti znepokojené a vyplašené z víťaznej paľby, ktorú úspešne a masívne na svoju sebeobranu zahájila KĽDR. Stlačením tohoto tlačidla paniky sa zúfalo pokúšajú uvaliť sankcie a vyvíjať tlak proti KĽDR.

    Dňa 3. júna Bezpečnostná rada OSN opätovne vypracovala „rezolúciu o sankciách“ v dôsledku vypustenia balistickej rakety KĽDR, ktorej cieľom je posilniť jej jadrové sily.

    Táto “rezolúcia”, o ktorej sa tvrdí, že bola vypracovaná po dlhej „konzultácii“ medzi USA a Čínou, robí zo subjektov a jednotlivcov súvisiacich s jadrovým a raketovým programom KĽDR cieľ ďalších sankcií.

    Už predtým USA urobili svoj vlastný spôsob ohlásenia „jednostranných sankcií“ voči KĽDR a zahrnuli do nich „sekundárny bojkot“ zacielený na podniky a jednotlivcov dokonca aj z Ruska a ďalších tretích krajín, ktoré majú údajne spojenie s KĽDR.

    Ministerstvo zahraničných vecí KĽDR ostro odsudzuje a odmieta ďalšiu kampaň sankcií BR OSN, pretože ide o prefíkaný nepriateľský akt s cieľom zabrániť KĽDR v budovaní jadrových síl, odzbrojiť ju a ekonomicky ju udusiť.

    USA rozširujú svoju vojenskú silu vrátane modernizácie jadrových zbraní len preto, aby nadobudli exkluzívne a trvalé vlastníctvo najsofistikovanejšieho systému zbraní na svete. Ale iná krajina nemá právo mať možnosť testovať alebo vypustiť akýkoľvek objekt, ktorý je spojený so slovami „jadrový“ alebo „balistický“. Toto je naozaj vrchol bezohľadnej arogancie, porkytectva a dvojakého metra.

    Dve krajiny posunuli „rezolúciu o sankciách“ do Bezpečnostnej rady OSN po tom, čo ju v zákulisí pripravili pre svoje vlastné potešenie a vnucujú ju ostatným, pričom ju vykladajú ako „všeobecnú vôľu medzinárodnej spoločnosti“. Je to číry prejav panovačného a svojvoľného konania, ktorým sledujú svoje vlastné záujmy, pošliapávajúc tým medzinárodnú spravodlivosť.

    Budovanie jadrových síl zo strany KĽDR je úplne prirodzeným prejavom jej zvrchovanosti, aby bezprecedentne zabránila jadrovej hrozbe Spojených štátov voči nej. Je tiež potrebné dosiahnuť skutočnú medzinárodnú spravodlivosť, a to nielen v zmysle zabezpečenia mieru a bezpečnosti na Kórejskom polostrove a v regióne.

    Je to fatálny omyl, ak si krajiny, ktoré majú prsty v tejto „rezolúcii o sankciách“, myslia, že môžu oddialiť alebo mať pod kontrolou vývoj jadrových zbraní KĽDR čo i len na chvíľu. Jednoducho uvidia, že ich úbohý a neuvážený čin bude mať opačný efekt, ako chcú.

    Tentokrát stále hovorili o „dialógu”. Nedáva ale žiadny zmysel vyzývať k dialógu s nespravodlivými predbežnými podmienkami a vyvíjaním maximálneho nátlaku.

    Bez ohľadu na to, čo hovoria ostatní, bez ohľadu na to, aké sankcie a nátlak budú nasledovať, neustúpime z cesty k vybudovaniu jadrových síl, ktoré sú určené na obranu suverenity krajiny a práva na národnú existenciu a budeme postupovať smerom ku konečnému víťazstvu.

    „Raketa Čučche“, veľmi presná a diverzifikovaná, bude ďalej dunieť a postupne stúpať nahor až do okamihu, kedy budú Spojené štáty a ich stúpenci prinútení pochopiť základnú príčinu a riešenie jadrovej otázky na Kórejskom polostrove a urobia správnu voľbu.

 


Spoločnosť česko-kórejského priateľstva rovnako ostro odsudzuje akékoľvek sankcie namierené voči KĽDR.