Skip to content

Ulice Pchjongjangu – duben čučche 108 (2019)

 

Pchjongjang je moderním třímilionovým socialistickým velkoměstem, architektonicky hodnotným, příkladně udržovaným a neustále se rozvíjejícím. Všude po městě vidíme růst nových výškových budov, v nichž většina prostoru je tvořena byty. Starší panelové domy procházejí obnovou, některé jsou v rámci rekonstrukce zvyšovány. Nejstarší poválečná zástavba je postupně demolována a nahrazována novostavbami. Ani opuštěné bloky budov čekající na demolici nenesou žádné stopy vandalismu, což je v jiných zemích nemyslitelné.

Fasády domů jsou natřeny rozmanitými barvami, pravidelně obnovovanými. Některé objekty čekající na obnovu pochopitelně nesou známky sešlosti věkem, to je však běžné ve všech zemích a jen v případě lidové Koreje to pomlouvači spojují s jejím společenským zřízením. Nikde nejsou k vidění žádné chudinské čtvrti či slumy, příznačné pro kapitalistické a „tržně socialistické“ země.

Ke koloritu města patří velké množství pěkně oblečených a upravených občanů, což nemá v takovém rozsahu bezpochyby nikde na světě obdoby.

 


 

Fotografie byly pořízeny Společností česko-korejského přátelství Pektusan v dubnu čučche 108 (2019).