Skip to content

Pchjongjangský pedagogický institut

 

V pátek 13. dubna čučche 107 (2018) navštívila delegace Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan a České skupiny pro studium a uskutečnění myšlenky čučche Pchjongjangský pedagogický institut. Prohlédli jsme si jeho revoluční muzeum i probíhající výuku budoucích učitelek.

Zaujal nás zejména počítač k simulaci výuky v korejštině i v angličtině. Animovaní žáci, v souladu se skutečností KLDR v pionýrských uniformách, vzorně odpovídají na pokyny a otázky učitelky v korejštině i angličtině. (V korejštině se nepoužívá název „pionýr“, ale „Svaz dětí“ – Sonjondan.) Stejně jako dospělí v celé společnosti, také žáci jsou oslovováni „soudruzi“. Všechny učebny i chodby institutu jsou vyzdobeny působivými agitačními nástěnkami a citáty velkých vůdců. Školství v KLDR je zcela bezplatné a žákům i studentům jsou zdarma poskytovány i uniformy.

 

 

Vážený nejvyšší vůdce soudruh Kim Čong Un v únoru čučche106 (2017) vydal instrukce k přebudování institutu na vědecké, informačně technologické a moderní základně na vysoké úrovni a jeho rozšíření v celé zemi a vyřešil všechny problémy, které vznikly při jeho rekonstrukci. Zaměstnanci, členové strany a pracující města Pchjongjangu dokončili projekt rekonstrukce institutu s celkovou podlahovou plochou více než 24 100 metrů čtverečních v krátkém období, řídíce se jeho záměrem.
Vážený soudruh nejvyšší vůdce je při své návštěvě 16. ledna čučche 107 (2018) vysoce ocenil za to, že úspěšně pozvedli vysokou školu na vzor světové úrovně. Prohlížeje si místnost věnovanou dějinám institutu, školicí místnost vědeckých ukázek, vzdělávací velín, multifunkční třídu, knihovnu, tělocvičnu, ubytovnu a další části institutu, detailně se seznámil s modernizací a vzdělávací prací. 

 

 

Vážený soudruh nejvyšší vůdce řekl, že institut, založený v září roku čučche 57 (1968), zaznamenal hrdý rozvoj pod moudrým a pečlivým vedením velkého vůdce a velkého generála. Zdůraznil, že jeho zaměstnanci a učitelé by měli věnovat svou moudrost a vášeň vzdělávací práci, dobře si uvědomujíce svou důležitou povinnost, a tak dodávat lesku nesmrtelným zásluhám velkých vůdců.

Vyjádřil velkou spokojenost s tím, že vidí institut, který je vybaven supermoderními vzdělávacími zařízeními, učebními pomůckami a provozními zařízeními. Vzdělávací práce je vlasteneckou prací trvalého významu pro budoucnost země a učitelské instituty hrají důležitou roli při oslavování KLDR jako země vzdělání a moci talentů tím, že přinášejí radikální zlepšení ve vzdělávání v novém století, řekl.
Poznamenal, že strana přestavěla Pchjongjangský pedagogický institut s velkou péčí, neboť přikládá důležitost školám pro vzdělávání učitelů, odpovědných za výchovu dětí, a dal pokyn, že každá provincie by měla postavit školu pro vzdělávání učitelů po vzoru Pchjongjangského pedagogického institutu. Zdůraznil, že učitelé v zemi, včetně učitelů institutu, by měli věnovat své vznešené vlastenectví a čisté svědomí vzdělávací činnosti, dobře si vědomi toho, že jsou mistry vzdělání a práce ke zlepšení vzdělání v novém století.

  


Pchjongjanský pedagogický inštitút navštívila delegácia Spoločnosti česko-kórejského priateľstva Pektusan a Českej skupiny pre štúdium a uskutočnenie myšlienky čučche znovu 7. septembra čučche 107 (2018).

Vedúci delegácie, súdruh Jozef Servista, sa vyjadril, že nemá informáciu o podobnej pedagogickej škole na takejto úrovni, ktorá by sa nachádzala v Českej republike.

Delegácia napísala krátky odkaz do návštevnej knihy, v ktorom popriala ľudu a obzvlášť deťom KĽDR zdravie, mier a šťastný život v socialistickej krajine.