Skip to content

Palác školáků Mangjongde

 

Palác školáků Mangjongde v Pchjongjangu byl dokončen v r. čučche 78 (1989). Unikátní kompozice jeho budov připomíná náruč matky objímající dítě. Jeho celková rozloha je 214 tisíc m2 a podlahová plocha 105 tisíc m2. Uvnitř paláce se nachází více než 140 učeben a tělocvičen, které mohou pojmout až pět tisíc školáků denně při jejich mimoškolních aktivitách. Kromě učeben pro uměleckou praxi nechybí divadlo, tělocvična, bazén, knihovna, elektronická knihovna, sál pro počítačové hry, kino 4D simulace, areál pro výuku astronomie a sál s vycpanými zvířaty, která paláci věnovali velcí vůdci. Venku v areálu najdeme hřiště pro výuku řízení vozidel, studium i sportování, park, ubytovnu a zařízení služeb.

Palác byl obnoven v říjnu čučche 104 (2015) k oslavě 70. výročí založení Korejské strany práce. Podobné paláce pro školáky se nacházejí v několika dalších místech země. 

 

Delegace Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan a České skupiny pro studium a uskutečnění myšlenky čučche navštívila Palác školáků Mangjongde 17. dubna čučche 107 (2018). V nádherných prostorách paláce, který slouží rozvoji talentů školáků po jejich vyučování, nám malé soudružky předvedly své zpěvy a tance, gymnastiku, hru na tradiční korejský strunný nástroj kajagum, na moderní elektrické klávesové i strunné nástroje, společně s chlapci pak i kaligrafii, hru na harmoniku, míčové hry a skoky do vody. Viděli jsme také výuku fyziky a práce s počítačem. S radostí jsme pozorovali důraz na třídní vzdělávání a zdravý životní styl od nejútlejšího věku. Zvlášť to vynikne ve srovnání s výchovou a využitím volného času českými dětmi, respektive dětmi všude v kapitalistických zemích.
 

Níže uvedené snímky zachycují Palác školáků Mangjongde a okolní moderní výstavbu v dubnu čučche 106 (2017).

p1080376

p1080377

 

dsc03798