Skip to content

Mjohjangsan

Přírodní rezervace Mjohjangsan, umístěná v okolí hory Mjohjang v Hjangam-ri, okres Hjangsan, provincie Severní Pchjongan, přibližně 150 km od centra Pchjongjangu, oplývá nádhernou přírodou, ve které je umístěno Výstaviště mezinárodního přátelství Mjohjansan a Historické muzeum Mjohjangsan, jehož srdcem je buddhistický klášter Pohjon. Zdejší nádhernou krajinu a historické pamětihodnosti miloval velký vůdce soudruh Kim Ir Sen, jehož zásluhou byl do své historické podoby obnoven klášter Pohjon, založený v r. 1042 a zničený americkými imperialisty. Velký vůdce soudruh Kim Čong Il se zasloužil o zpřístupnění srdce přírodní rezervace silniční sítí.

Výstaviště mezinárodního přátelství Mjohjangsan bylo vybudovaného v tradičním korejském stylu ve 2. polovině 70. let a obsahuje dary ze zahraničí velkým vůdcům a matce Koreje soudružce Kim Čong Suk. Jsou mezi nimi dary z bývalého Československa i z České a Slovenské republiky. Mimořádně působivé jsou nadživotní barevné voskové sochy velkých vůdců a hrdinky protijaponské války soudružky Kim Čong Suk, matky generalissima Kim Čong Ila. Na terase muzea s krásným výhledem do krajiny napsal roku čučche 68 (1979) velký vůdce soudruh Kim Ir Sen báseň „Hora Mjohjong za podzimního dne“.

Okolí říčky pod štítem Pirobong (1910 metrů nad mořem) slouží piknikům korejských občanů i zahraničních turistů.

Klášter Pohjon svědčí o skvělé péči lidové Koreje o své kulturní dědictví. Středověký buddhistický klášter byl za Vítězné vlastenecké národně osvobozenecké války zničen americkými imperialisty, ale následně obnoven do své původní podoby. Dnes jej navštěvuje nejen velké množství domácích i zahraničních turistů, ale i školáků, kteří v okolí pobývají na rekreaci. V areálu lze potkat velké množství pionýrů, kteří i na sportovních oděvech nosí rudý šátek.

KLDR zajišťuje svým občanům svobodu náboženského vyznání, pokud neslouží k podvracení státu a společenského řádu. Naprostá většina občanů se řídí heslem velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena: „Mým bohem je lid.“

  

Fotografie byly pořízeny Společností česko-korejského přátelství Pektusan v dubnu čučche 107 (2018) a čučche 108 (2019).