Skip to content

Mjohjangsan

Přírodní rezervace Mjohjangsan, umístěná v okolí hory Mjohjang v Hjangam-ri, Hjangsanský kraj, provincie Severní Pchjongan, přibližně 150 km od centra Pchjongjangu, oplývá nádhernou přírodou, ve které je umístěno Muzeum mezinárodního přátelství Mjohjansan a Historické muzeum Mjohjangsan, jehož srdcem je buddhistický klášter Pohjon. Zdejší nádhernou krajinu a historické pamětihodnosti miloval velký vůdce soudruh Kim Ir Sen, jehož zásluhou byl obnoven klášter Pohjon, založený v r. 1042 a zničený americkými imperialisty, do své historické podoby. Velký vůdce soudruh Kim Čong Il se zasloužil o zpřístupnění srdce přírodní rezervace silniční sítí.

Delegace Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan a České skupiny pro studium a uskutečnění myšlenky čučche navštívila oblast Mjohjangsan 18. dubna čučche 107 (2018).

V blízkosti města Hjangsanu jsme dojeli do Muzea mezinárodního přátelství Mjohjangsan, vybudovaného v tradičním korejském stylu a obsahujícího dary velkým vůdcům a matce Koreje soudružce Kim Čong Suk ze zahraničí. Prohlédli jsme si část expozic s dary velkému vůdci soudruhu Kim Ir Senovi, mezi nimiž byla i řada těch z bývalého Československa, a s dary váženému nejvyššímu vůdci soudruhu Kim Čong Unovi, mezi nimi rovněž od příznivců z České a Slovenské republiky. Poklonili jsme se působivým nadživotním barevným sochám velkých vůdců a hrdinky protijaponské války soudružky Kim Čong Suk, matky generalissima Kim Čong Ila. Na terase muzea jsme si od průvodkyně poslechli procítěnou recitaci Kim Ir Senovy básně „Hora Mjohjong za podzimního dne“, kterou zde napsal roku čučche 68 (1979), a potěšili se krásným výhledem do krajiny.

Zajímavým zpestřením programu byl piknik mezi balvany u potoka v přírodní rezervaci pod štítem Pirobong.

Návštěva blízkého kláštera Pohjon nás přesvědčila o skvělé péči lidové Koreje o své kulturní dědictví. Středověký buddhistický klášter byl za Vítězné vlastenecké národně osvobozenecké války zničen americkými imperialisty, ale následně obnoven do své původní podoby. Dnes jej navštěvuje nejen velké množství domácích i zahraničních turistů, ale i školáků, kteří v okolí pobývají na rekreaci. V areálu jsme potkali velké množství pionýrů, kteří po zjištění skutečnosti, že jsme přáteli KLDR, nám nadšeně mávali a salutovali pionýrským pozdravem. Zajímavostí je, že i na sportovních oděvech nosí rudý šátek.

Uvnitř kláštera nás přivítal korejský buddhistický kněz. Jedna z mladých průvodkyň sepjala ruce k modlitbě a prosila, aby tak byla vyfotografována. Nepálští soudruzi ji následně začali přesvědčovat, že náboženství je opium lidstva. KLDR zajišťuje svým občanům svobodu náboženského vyznání, pokud neslouží k podvracení státu a společenského řádu. Většina občanů se řídí heslem velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena: „Mým bohem je lid.“