Skip to content

Filmy

Filmy z kórejskej produkcie

Kvetinárka

Príbeh je zasadený do obdobia tridsiatych rokov 20. storočia a súvisí s činnosťou protijaponského partizánskeho hnutia počas obdobia japonskej okupácie Kórey.

Chudobné vidiecke dievča, okolo ktorého sa točí príbeh, zbiera každý deň v horách kvety, ktoré predáva na trhu, aby sa mohla postarať o svoju chorú matku. Okrem toho má slepú sestru a jej otec zomrel. Jej matka má dlhy voči statkárovi, ktoré nie je schopná platiť a nemôže si dovoliť kúpiť jedlo.

Statkárovi podriadení často obťažujú dievča a vyzývajú ju, aby pre nich pracovala, čo jej matka odmieta. Dievča potom nájde svoju slepú sestru, ktorá sa pokúša zarobiť peniaze spievaním na ulici a jej hnevom.

Nakoniec vyzbiera dostatok peňazí na nákup liekov pre svoju chorú matku, ale keď sa vráti, jej matka je už mŕtva. Žena statkára je veľmi chorá a má podozrenie, že slepá sestra kvetinárky je posadnutá duchom svojej zosnulej matky a chce sa jej zbaviť.

Keď sa kvetinárka vráti domov a pýta sa, kde odišla jej sestra, statkárovi podriadení ju spútajú do reťazí. V tej chvíli sa jej brat, ktorý sa pripojil k revolučnej armáde, vráti domov, aby navštívil rodinu, keď si uvedomí, že kvetinárka bola uväznená, a tak zorganizuje skupinu dedinčanov, aby zvrhli statkára.

KĽDR, 1972, 124 minút, anglické titulky

Pulgasari

Film sa odohráva v jednej provincii stredovekej Kórei, kde miestodržiteľ kruto panuje tamojšiemu ľudu. Keď ľuďom zabaví všetky nástroje a rozkáže z nich ukovať zbrane pre svoju gardu, starý kováč ho odmietne počúvnuť. Starý muž je teda zatvorený do väzenia, kde pred svojou smrťou vytvorí figúrku z ryže. Jeho dcéra neskôr figúrku oživí a vzniká tak Pulgasari – príšera požierajúca všetko železo. Pulgasari sa potom postaví do čela ľudovej revolty za zvrhnutie samotného kráľa. (ČSFD)

KĽDR, 1985, 95 minút, anglické titulky

Rozkaz č. 27

Počas kórejskej vojny dostane vojenská výzvedná jednotka veliteľa Chol Ua špeciálny rozkaz číslo 27: musí sa dostať na územie južnej Kórey a informovať o pozíciách nepriateľa. Podarí sa im síce dostať cez hranice, v juhokórejskom vlaku však vzbudia podozrenie miestnych vojakov a sú nútení vyskočiť a schovávať sa. Aby sa dostali do mesta, kde ich očakáva informátorka Un Ha, musia sa prebiť zástupmi nepriateľov, ktorí však proti ich bojovým technikám väčšinou nemajú šancu. (ČSFD)

KĽDR, 1986, 77 minút, anglické titulky

Mestské dievča sa prichádza vydávať

Pchjongjangská odevná návrhárka Ri Hyang odchádza spolu s kolegyňami na vidiek pomáhať so žatvou. Potom ako dorazí na miesto, narazí na farmára Song Sika, ktorého stretla už týždeň predtým v Pchjongjangu a pohádala sa s ním. Hnal totiž kačice po ulici a jedna z nich jej zničila nákresy. Song Sikova rodina a priatelia sa potom snažia oboch zblížiť a dúfajú, že sa zoberú. To však nejde len tak ľahko, pretože Ri Hyang nejaví o Song Sika žiadny záujem. (ČSFD)

KĽDR, 1993, 73 minút, anglické titulky

Denník školáčky

Film zobrazuje snahu kórejskej tínedžerky pochopiť oddanosť svojho otca k svojej krajine a dosiahnutiu vedeckého úspechu na úkor šťastia vlastnej rodiny. Tráviac väčšinu svojho času v práci ako počítačový inžinier vo vzdialenom meste, necháva svoje dve dcéry, manželku a svokru, aby žili vo vidieckom dome, ktorý nie je v moc dobrom stave. Pri spochybňovaní hodnôt svojho otca začína dievča popierať svoju matku, pracovitú knihovníčku, ktorá trávi večery prekladaním vedeckých článkov za svojho neprítomného manžela.

Protagonistka si uvedomí, že je sebecká až po tom, čo jej otec urobí veľký prelom vo svojom vedeckom výskume a je pochválený za svoje sebaobetovanie a oddanosť štátu.

KĽDR, 2007, 90 minút, anglické titulky

 

 

Dokumentárne filmy o KĽDR

Rozdělená země

Dokument Československého armádneho filmu, ktorý zachytáva život na Kórejskom polostrove v roku 1955 po uzavretí prímeria.

Zastavilo se padání bomb a následky nepřátelských náletů je všude vidět. Leč z jeskyněk a podzemních přístřešků vychází již nový život, je třeba opravit obydlí, i když jen pomocí těch nejjednodušších nástrojů. Pracují děti i starci, vždyť i za války nosili šestiletí střelivo a zprávy, proč by tedy teď nedokázali pionýři postavit most. Čínští konstruktéři pomáhají stavět rybářské lodě, přišli i českoslovenští lékaři a sestry. V jižní Koreji jsou ale pole opuštěna a američtí páni utlačují lid. Děti se živí žebrotou, lidé bydlí v korytech řek a ženy perou prádlo v morové vodě. O zábavu se starají filmy, které učí vraždit a loupit.

Československo, 1955, 23 minút, český jazyk

Moja socialistická krajina

Dokument o šťastnom živote ľudí v socialistickej Kórei.

KĽDR, 1992, 36 minút, anglický jazyk

 

Crossing the Line

Dokument BBC o americkom vojakovi Jamesovi Dresnokovi, ktorý pôsobil v demilitarizovanej oblasti v Kórei a jedného augustového dňa v roku 1962 urobil zásadné rozhodnutie, rozbehol sa smerom na územie KĽDR, kde ho privítali s otvorenou náručou, našiel nový domov a žil tam šťastne až do smrti v roku 2016. Česť jeho pamiatke.

KĽDR/Veľká Británia, 2006, 90 minút, anglický jazyk

 

Rozvoj televízie pod vedením Kim Čong Ila

Vodca Kim Čong Il bol veľký milovník umenia a vďaka nemu došlo k výraznému rozvoju televízie a kinematografie v KĽDR.
Podieľal sa napríklad aj na tvorbe vyššie uvedeného filmu Pulgasari.

 

Zimný Pchjongjang

Krátke video dokazujúce, že hlavné mesto KĽDR je krásne aj počas zimného obdobia.