Skip to content

Dojmy návštěvníka (2012)

107Moje dojmy z návštěvy KLDR

 

Společnost PEKTUSAN vyvíjí velice prospěšnou činnost ohledně pravdivého hodnocení situace v dané zemi – KLDR. Vyvrací nepravdivé informace o KLDR, které jsou šířeny našimi sdělovacími prostředky mezi lidi.

Neuvedou jediný příklad úspěchů, kterých korejský lid pod vedením KSP dosahuje jak v oblasti vědy, techniky, školství, kosmických výsledků, zdravotnictví, bytové výstavby, výroby elektrické energie aj. Osobně jsem měl možnost tuto zemi osobně navštívit a přesvědčit se o skutečných poměrech, které zde vládnou. Jezdí metro, trolejbusy, autobusy, tramvaje (české výroby), vlaky, osobní auta,-i když ne v takovém množství jako u nás, ale po slušných silnicích.

Nikde jsem nepotkal žebráka ani bezdomovce, nebo lidi, kteří by mně k vůli něčemu „otravovali“, nebo ohrožovali. I v nočních hodinách jsem se mohl volně a bezpečně procházet po osvětleném Pchjongjangu. Nikdo mne nesledoval ani nefotografoval, chodil jsem sám, anebo s naší skupinou, se kterou jsem tam byl. Lidé i děti, studenti, chodí normálně a vkusně oblečeni. Ženám to zvlášť sluší ve svátečním, velice pestrobarevném oblečení. Lidé chodí nakupovat do obchodů, restaurací, navštěvují zábavné parky, kde využívají také jejich atrakce (mimochodem jsou velice moderní). Je zde postaveno velice mnoho hezkých, moderních a účelově řešených panelových domů. Některé typy by velice obstojně „zapadly“ i do našich prostor.

Lidé jsou příjemní, milí, ohleduplní, zvlášť mladší ke starším, a všichni společně mají velice vřelý vztah k malým dětem, pro něž fungují jesle a školky. Všude je enormně čisto, fungují fontány, je zde dosti zeleně, protéká zde poměrně čistá a široká řeka, kde tráví zejména víkendy (neděle)celé rodiny. Je zde mnoho kulturních a mládežnických zařízení včetně stadionu a fotbalových hřišť, kde lidé mohou strávit svůj volný čas. Nikde jsem neviděl (i přes hospodářské embargo) žádné na kost vyhublé lidi, špinavé a žebrající o kus jídla či peníze (jaká to zkušenost pro čecháčka, který je těmto věcem vystaven dnes a denně na ulicích kteréhokoliv města v naší republice). Nikde neřádí sprejeři a jiní vandalové. Lidé si zde váží vytvořených hodnot. K tomu jsou vedeni všichni již od raného mládí.

Mohutně na mě zapůsobila vojenská přehlídka u příležitosti stého výročí narození zakladatele KLDR – KIM IR SENA. Ta dala odpověď všem, kteří by KLDR chtěli vojensky napadnout. Ukázali, že mají vyspělou armádu, moderní techniku, kterou jsou schopni svoji zemi ubránit. Nasvědčují tomu i úspěchy v oblasti techniky, která je vypouštěna do kosmického prostoru.

Přehlédnout nelze ani postupný proces budování moderní zemědělské výroby, vesnice a následně zpracovatelského průmyslu. Nezapomínají naši „škarohlídi“ hodnotící a šířící nepravdy o KLDR, že ani USA nebo ČR, které vůči této zemi uplatňují embargo, nebyly v nedaleké minulosti také hned tam, kde jsou dnes? Všechno chce svůj čas. Ten pracuje ve prospěch lidu KLDR. Kdo chce, tak vidí pokrok ve všech oblastech. Kdo však do KLDR jede jenom proto, aby na každém kroku viděl jenom nedostatky a věci, které bude doma vydávat za svědectví o tom, jak se v KLDR špatně žije, ať tam raději nejezdí. To může natáčet i doma a nemusí vynakládat zbytečné finance. Zameťme si před svým prahem a potom poučujme jiné.

Kdo nevěříte tomu, co píši, nedejte na vylhané a nepravdivé informace a přijďte na některou z besed, které společnost PEKTUSANu, za přímé účasti a podpory Velvyslanectví KLDR v ČR, uskutečňuje v různých místech republiky, společně se svými odbočkami.

Jsem přesvědčen o tom, že není síly, která by zastavila budování socialismu v tak krásné zemi, která pod vedením KSP a nejvyššího současného představitele korejského lidu a země KIM ČONG UNa pokračuje v idejích KIM IR SENA a KIM ČONG ILa při naplňování stále lepší budoucnosti všeho lidu.

Takové jsou alespoň ve stručnosti moje osobní poznatky z činnosti PEKTUSANu a návštěvy v KLDR.

 

RSDr. Jozef Servista, první místopředseda Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan