Skip to content

Inšpiratívne: Trolejbusy zo 70. rokov stále slúžia

Nie je nezvyčajné vidieť v uliciach Pchjongjangu trolejbusy vyrobené v 20. storočí, aj keď z hľadiska farby a tvaru nie sú až tak odlišné od tých moderných. Ide o trolejbusy Čchollima-70, prvé svojho druhu vyrábané v KĽDR v 70. rokoch 20. storočia.

Ich bočné strany sú posiate červenými hviezdami s textom „päťdesiat tisíc“, čo predstavuje vzdialenosť v kilometroch, ktorú prešli bez nehody.

Sme veľmi hrdí na hviezdy,” hovorí súdruh Kim Mjong Gil, vodič, ktorý jazdí na trase Západný Pchjongjang – Železničná stanica Pchjongjang. „V skutočnosti by celkový počet ich najazdených kilometrov bez nehôd stačil na pokrytie celého ich povrchu červenými hviezdami.“ 

Veľký vodca súdruh Kim Ir Sen venoval veľkú pozornosť riešeniu otázky dopravy v hlavnom meste a 8. apríla čučche 61 (1972) osobne navštívil trolejbus súdruha Mjong Gila s evidenčným číslom „819“. Aj keď je v prevádzke už desaťročia, trolejbus si stále zachováva svoj pôvodný vzhľad a schopnosti.

Trblietavá farba, elegantné vybavenie a lesklá rukoväť okrem iného odrážajú náklonnosť a oddanosť vodiča jeho vozidlu.

Cítim príjemnú nostalgiu zakaždým, keď nastúpim do trolejbusu, ktorým som chodil do práce viac ako 30 rokov. Pripomína mi to aj moje detstvo, keď som navštevoval otcovo pracovisko, ktoré šumelo hnutím Čchollima. Takáto spomienka zoceľuje moje odhodlanie byť verný svojej práci, tak ako bola generácia môjho otca,“ povedal súdruh An Son Jong žijúci v Tonghung-dongu, Centrálnom obvode v Pchjongjangu.

Kim Rje Jong, Pyongyang Times – http://www.pyongyangtimes.com.kp