Skip to content

Společná vojenská cvičení USA a jižní Koreje jsou agresivní, nikoli obranná

Pchjongjang, 27. dubna čučche 108 (2019) (KCNA) – Americké a jihokorejské úřady neustále posouvají situaci na Korejském poloostrově a v regionu do nežádoucí fáze, vzdorujíce kritice a opozici doma i v zahraničí.

Jak je známo, americké a jihokorejské vojenské síly naplánovaly na nadcházející srpen cvičení “Alliance 19-2” k náhradě “Ulji Freedom Guardian” (“Obránce svobody Uldži”), neuspokojeny březnovým cvičením “Alliance 19-1”, které nahradilo cvičení “Key Resolve” (“Klíčové rozhodnutí”).

To je hrubým porušení dohody dosažené na historickém severo-jižním summitu a summitu KLDR-USA a provokativním jednáním k ochlazení těžce dosažené atmosféry míru na Korejském poloostrově.

Na historickém singapurském summitu KLDR-USA Spojené státy americké oficiálně uvedly a před světem prohlásily, že pozastaví společná vojenská cvičení USA-jižní Koreje, která jsou KLDR považována za provokaci, během období, kdy probíhá dialog KLDR-USA.

 

Jihokorejské úřady to také uvítaly a zavázaly se k pozitivním praktickým opatřením pro stálý a trvalý mír při několika kontaktech s KLDR.

Ale proradné síly v USA a jižní Koreji ustoupily od závazku, který učinily s KLDR, a ospravedlňují svůj urážlivý projekt povykem o „omezení“ velikosti cvičení a označováním ho za „obranné“.

To není ničím jiným než nesnesitelným výsměchem a urážkou touhy a přání uvnitř i vně země po míru na Korejském poloostrově.

Tyto síly se mýlí, pokud si myslí, že mohou skrývat provokativní a agresivní povahu cvičení přejmenováním a “zmenšením” jejich rozsahu.

Je jednomyslným názorem mezinárodního společenství včetně odborníků, že navzdory zmenšení rozsahu bude vojenská připravenost USA a jižní Koreje naopak posílena. To dokazuje i oznámení Ministerstva obrany USA, že „vojenská připravenost bude zachována jako obvykle navzdory úpravám rozsáhlých kombinovaných vojenských cvičení“ a prohlášení jihokorejských vojenských úřadů, že „velikost není důležitá a program výcviku bude intenzivnější, jelikož cvičení bude založeno na počítačové simulaci”.

Cvičení “Alliance 19-2” navíc předpokládá skutečné útočné cvičení, míněné jako “protiútok”, a vojenské kruhy jižní Koreje hodlají v „projektu budoucího pohybu pozemních sil“ realizovat hnusný plán na rozšíření oblasti rozmístění svých ozbrojených sil v celé severní části republiky, čímž bezpochyby ukazují záměr zardousit KLDR vojenskými silami.

Situace jasně dokazuje, že společná vojenská cvičení vytvářejí agresivní válku, nikoli obranu, a neodpustitelný akt nepřátelství vůči KLDR, partnerovi dialogu.

Bděle sledujeme obojetné jednání USA a jihokorejských úřadů, dosahujících za scénou záměru vytvořit důvod ke sporu, navzdory neupřímným řečem o „míru“ a „dialogu“.

USA a jihokorejské orgány by se raději měly dvakrát rozmyslet a mít na paměti, že jejich nerozumné chřestění šavlemi povede pouze k hroznému pokání a katastrofálním následkům.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp