Skip to content

Vedoucí s doktorátem

Jednoho dubnového dne v  roce čučche 89 (2000) vstoupil Kang Nam Ik do Rangnangské továrny vojenských invalidů na základní plastové zboží. Byl velitelem praporu Korejské lidové armády, ale přišel o oko při záchraně svých soudruhů ve zbrani ve velmi kritické situaci a byl demobilizován ve věku 32 let. Nicméně nebyl zklamán svým stavem, protože si vždy uvědomoval, že je nositelem státem uděleného titulu vojenského invalidy. K proslavení této cti Kang Nam Ik zdvojnásobil úsilí v práci pro obvodní lidový výbor v Pchjongjangu a byl jmenován vedoucím továrny.

 

Továrna, založená v 70. letech pro vojenské invalidy, se skládala z několika jednopatrových budov a byla drobným výrobcem pouze několika druhů plastových předmětů, takže nebyla dobře známa ani místním obyvatelům. Když se rozhlédl po továrně, všiml si jejího žalostného provozu a ponořil se do myšlenek. Nikdo by nás nevinil za současnou situaci v továrně, ale my, čestní vojenští invalidé, bychom se tím neměli utěšovat. Proto stanovil cíl rekonstrukce výrobních objektů, kulturních a sociálních zařízení, stejně jako souběžnou výstavbu obytných domů pro zaměstnance.

Ačkoli stavební projekt pokrýval více než 10 tisíc metrů čtverečních celkové zastavěné plochy, kvalifikovaný stavební inženýr Kang Nam Ik nikdy neváhal neústupně jej provést. Ale měl největší obavy ze špatného terénního dohledu kvůli nedostatku technické kvalifikace v ekonomické praxi, chemii a strojírenství. Rozhodl se zlepšit svou technickou a praktickou kvalifikaci a rok tvrdě studoval.

 

 

Stavba moderní továrny nebyla hladká. Když byly do továrny přivezeny nové stroje, nikdo je neuměl obsluhovat a nebyl schopen je uvést do chodu. Kang Nam Ik z toho udělal příležitost k tomu, aby v celé továrně zvedl vítr studia vědy a techniky a postavil se do čela kampaně. Vyzval několik zaměstnanců továrny, aby se současně zapojili do studia při práci k osvojení si profesionální strojírenské technologie. Sám dosáhl úspěchů v několika výzkumných projektech, které mu v roce čučche 104 (2015) zajistily doktorát v oboru strojírenství. Jeho vzorný příklad inspiroval celý personál, aby se ujal dynamických technických inovací.

Díky tomu se továrna rozvinula v moderního a komplexního výrobce širokého sortimentu základních plastových výrobků včetně potravinových obalů, nádob a trubek a stala se široce známou po celé zemi.

 


Kang Su Džong

fotografie Ri Čchol Džin

Časopis „Korea“ („Čoson“) č. 757, 2 / čučche 108 (2019), http://www.korean-books.com.kp