Skip to content

101 let od narození soudružky Kim Čong Suk

Projev soudruha Dermota Hudsona na zasedání Anglické studijní skupiny myšlenky čučche (JISGE) 8. 12. čučche 107 (2018)

 

Dnes vám povím o životě velké korejské revolucionářky, soudružky Kim Čong Suk, která se narodila 24. prosince před 101 lety. Myslím, že to má zvláštní význam, protože v nedávné době došlo k pokřiku v médiích hlavního proudu o zacházení se ženami v KLDR. Jako obvykle nebyl založen na faktech, ale na zprávách z třetí ruky a ignorantských domněnkách. Říkám ignorantských, protože nezmínili skutečnost, že KLDR vyzdvihuje vůdkyni a uctívá její památku. Ve skutečnosti je KLDR pravděpodobně jedinou asijskou zemí kromě Srí Lanky, která má sochu vůdkyně.
Socha soudružky Kim Čong Suk má čest být umístěna na hřbitově revolučních mučedníků na hoře Tesong v Pchjongjangu. Tento hřbitov je posledním odpočinkem pro revolucionáře, kteří bojovali za nezávislost Koreje proti Japoncům. V jejím rodném městě Herjong stojí socha Kim Čong Suk. Textilka, mateřská škola a okres v KLDR jsou po ní pojmenovány.

Soudružka Kim Čong Suk se narodila v chudé rolnické rodině v Herjongu v nejsevernější části Koreje. Se svou rodinou musela snášet extrémně tvrdé vykořisťování, útlak a otroctví nejen japonských imperialistů, kteří kolonizovali Koreu, ale také chamtivých statkářů a kapitalistů. Kim Čong Suk byla přinucena točit mlýnem pro statkáře kvůli dluhu, jinými slovy k otroctví.

 

Kim Čong Suk si velmi rychle uvědomila rozpory společnosti i drsnou, represivní vládu japonských imperialistů, takže se v září 1931 v útlém věku 14 let připojila k revoluční organizaci. Brzy vynikla jako skvělá politická pracovnice. Dělala hluboký dojem na lidi. Vysloužilý dlouhodobě nezměněný vězeň Ri In Mo připomíná, že se s ní setkal ve třicátých letech, aniž by věděl, kdo to je. V září 1935 byla Kim Čong Suk přijata do Korejské lidové revoluční armády (KLRA) pod velením velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena. Rychle se vypracovala v partyzánskou bojovnici se železnou vůlí, zvláště jako odstřelovačka. Při několika příležitostech bránila život velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena.

Ještě důležitější je, že obhajovala revoluční ideologii velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena a jeho politiku. Díky své náročné a složité povaze nebyla korejská revoluce bez zrádců a odpadlíků. Někteří pravicoví kapitulanti se snažili podkopat partyzánské základny a šířit defétismus. Dokonce zatkli věrné revoluční soudruhy jako “špiony”. Kim Čong Suk měla silné třídní vědomí a naprosto věřila v revoluční linii velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena, založenou na čučche, a tak bojovala za potlačování kontrarevolučních oportunistů.
Soudružka Kim Čong Suk vychovala svého syna, soudruha Kim Čong Ila, budoucího vůdce KLDR, aby byl pevným revolucionářem a vůdcem.

 

Po osvobození se soudružka Kim Čong Suk bez přestávky na oddech vrhla do práce na vybudování nové demokratické Koreje po osvobození od dlouhé temné vlády japonského imperialismu. Zvláště věnovala pozornost otázkám osvobození žen a byla zakladatelkou Demokratického svazu žen Koreje. Postavila se proti buržoaznímu feminismu a namísto toho prosazovala proletářský socialistický feminismus založený na čučche. To pramenilo z jejího neotřesitelného třídního stanoviska a víry v myšlenku čučche velkého vůdce prezidenta Kim Ir Sena. Na západě se buržoazní feminismus projevil jako velmi rozdělující, stavějící ženy proti mužům.
Díky myšlenkám Kim Čong Suk a socialistickému systému na bázi čučche se ženy v KLDR těší skutečné rovnosti. Byla zavedena řada opatření, která prakticky zaručují rovnost žen ve společnosti. KLDR nemá pornografii nebo kapitalistický “sexuální průmysl” či západní sexuální kulturu, která omezuje ženy na kusy masa. Dnes jsou v KLDR ženy mocné, nezávislé a revoluční. To je dědictví soudružky Kim Čong Suk.
Život a zásluhy soudružky Kim Čong Suk jsou opravdu velkolepé, takže je studuje a podporuje korejský lid i revoluční lid světa. V některých zemích byly vytvořeny organizace, které nesou její jméno, jako je Peruánská skupina pro studium revolučních aktivit Kim Čong Suk a Ruský svaz žen Kim Čong Suk.
Při návštěvě Výstaviště mezinárodního přátelství na hoře Mjohjang v srpnu a dubnu tohoto roku jsme viděli voskovou sochu soudružky Kim Čong Suk, která vypadala velmi živě. Když jsem se podíval na sochu, vzpomněl jsem si na velké zásluhy soudružky Kim Čong Suk, matky Koreje, hrdinné protijaponské revolucionářky, nezdolné komunistické revoluční bojovnice a průkopnice čučchejského, socialistického ženského osvobození.

 

https://juche007-anglo-peopleskoreafriendship.blogspot.com

 

Viz též životopis a snímky na stránce ke 100 letům od narození soudružky Kim Čong Suk.