Skip to content

Učiteľská rodina

V odľahlej horskej dedinke Čchangdžu v okrese Pjoktong v provincii Severný Pchjongan, stojí útulná budova školy, nazývaná Elokované pracovisko strednej školy Songnjon. Dedina Čchangdžu sa nachádza v blízkosti jazera Suphung, ktoré je najväčšie v Kórei a dotvára krásnu prírodnú scenériu.

Kim Kjong Su a jeho manželka Kim Čong Ok tu pracujú už viac ako 30 rokov. V máji čučche 71 (1982), keď pracoval ako učiteľ na strednej škole Mačon po absolvovaní pedagogickej vysokej školy v Sončchone, dozvedel sa o existencii elokovaného pracoviska od svojho otca, pracujúceho na strednej škole v Songnjone. Keďže sa škola nachádza v horskej dedine ďaleko od mesta, učitelia tu zvyčajne vyučovali v turnusoch. Kvôli tomu sa výsledky školy nezlepšovali.

Kjong Su, ako učiteľ, nemohol zostať ľahostajný k tejto skutočnosti, pretože vedel, že škola bola postavená pre niekoľko detí vďaka dobrej vzdelávacej politike krajiny.

Po tom, ako sa oženil s Kim Čong Ok, učiteľkou na strednej škole Namso, sa v auguste čučche 73 (1984) spolu so svojou ženou dobrovoľne rozhodli pracovať na obecnej škole. Keď ich všetci obyvatelia obce srdečne privítali, pár sa rozhodol, že vychovajú z detí Čchangdžu oporné stĺpy krajiny, v súlade s očakávaním ich rodičov.
Učiteľský pár neustále vylepšoval metódy výučby, aby vyhovoval psychologickým vlastnostiam detí a získaval učebné pomôcky a vybavenie.

Napriek tomu, že boli zaneprázdnení vyučovaním, vyvíjali úsilie aj na zlepšovanie vzdelávacieho prostredia. Sadili stromy okolo areálu až do neskorej noci. V priebehu tohto obdobia bol postavený kamenný plot a rozšírené ihrisko, ktoré bolo neskôr vybavené rôznymi druhmi športových náčiní.
Postupom času žiaci dosiahli dobré študijné výsledky a škola sa stala známa ako najlepšia vzdelávacia jednotka v okrese.
Krajina udelila súdruhovi Kjong Su titul Hrdina práce a menovala ho ako zaslúžilým socialistickým vlastencom.
Počas viac ako 30 rokov, s tým, ako stromy rástli čoraz vyššie, škola vychovala stovky absolventov.
Kim Son Nam, syn učiteľského páru, je jedným z nich. Narodený a vychovávaný v obci, sa v apríli dobrovoľne zaviazal pracovať ako učiteľ obecnej školy po absolvovaní Pedagogickej fakulty č. 2 v Sinuidžu spadajúcej pod univerzitu Phjongbuk.
Kang Jong Sim, absolventka Pedagogickej fakulty Čcha Kwang Su č. 1 na rovnakej univerzite, sa tiež dobrovoľne prihlásila do práce na obecnej škole so Son Namom.
Mysliac na živý príklad staršieho páru, nový pár učiteľov dobrovoľne pracuje na škole.
A tak pokračuje vzdelávanie pre niekoľko detí v obci.

 

Naša vlasť (Naenara) – www.naenara.com.kp