Skip to content

Sankce by měly být uvaleny na USA, nikoli na KLDR

Pchjongjang, 4. října čučche 107 (2018) (KCNA) – Na Valném shromáždění OSN a Rady bezpečnosti OSN v září USA prohlásily, že sankce proti KLDR budou zachovány, dokud nebude dokončena denuklearizace, a že bezpečnost Korejského poloostrova závisí na plném uplatnění sankcí proti KLDR. Americký ministr zahraničních věcí Pompeo řekl, že bez sankcí se vše vrátí zpět a že členské státy OSN by měly dodržovat rezoluci o sankcích vůči KLDR, a země, které porušují rezoluci o sankcích, budou volány k zodpovědnosti.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA a Haleyová, americká velvyslankyně v OSN,  poznamenali, že KLDR se dohodla na dialogu s cílem zbavit se sankcí a že sankce nebudou zrušeny, dokud nebude potvrzeno, že od ní nehrozí žádná jaderná hrozba.

V této souvislosti čtvrteční Rodong sinmun (Noviny práce) uvádí v komentáři, že nedávná iniciativa a preventivní kroky KLDR odrážející se v Zářijové společné pchjongjangské deklaraci jsou projevem její pevné vůle uskutečnit denuklearizaci Korejského poloostrova, což si zaslouží poděkování od americké administrativy.

USA jsou právě tím, kdo vyvolal jaderný problém Korejského poloostrova, uvádí komentář a dodává:

Ve skutečnosti by sankce v souvislosti s jadernou problematikou měly být uvaleny na USA, nikoli na KLDR.

USA vymyslely sankce proti KLDR pod nepřiměřenými záminkami a snaží se je udržet v době, kdy jsou záminky odstraněny. Jejich špatné chování je tak lupičské a pošetilé, že samotné USA mají potíže rozeznat pravdu od lži.

To je skutečný obraz USA, který vypovídá o důvěře.

USA ztrácejí trpělivost a tvrdí, že jejich cílem je denuklearizace Korejského poloostrova, ale samy ji blokují.

Stejně jako v minulosti, nikdy nebudeme prosit USA, aby zrušily sankce.

USA od sankcí nic nezískávají a tyto zhoršují jejich postavení.

To je náš zásadní postoj k otázce sankcí.

USA by měly přestat jednat rozporuplně a učinit správné rozhodnutí odpovídající změněné skutečnosti.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp