Skip to content

Projev místopředsedy Společnosti Pektusan k 70 letům KLDR

Projev místopředsedy Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan soudruha Alexandra Velitše k 70 letům Korejské lidově demokratické republiky

 

Vážení súdruhovia!

Kórejská ľudovodemokratická republika je založená na princípoch ideológie čučche, ktorá je brilantnou ideológiou vypracovanou veľkým vodcom súdruhom Kim Ir Senom. Vďaka vynikajúcim vodcom, ľudovej politike Kórejskej strany práce a vlastnej tvorivej sile dokázal kórejský národ vybudovať silnú a prosperujúcu socialistickú krajinu aj napriek mnohým prekážkam a neutešenej medzinárodnej situácii.

V týchto dňoch oslavuje kórejský národ a všetci pokrokoví ľudia sveta krásne 70. výročie založenia KĽDR. Vznikom KĽDR získal kórejský ľud konečne vlastný štát po desaťročiach útlaku a japonskej okupácie.

Vybojovanie nezávislosti prinieslo ľudu Kórey šťastný život pod láskyplnou starostlivosťou veľkého vodcu súdruha Kim Ir Sena a Kórejskej strany práce. Už prvá ústava KĽDR bola veľmi pokroková a zaisťovala ľuďom istoty, o ktorých sa im dovtedy často ani nesnívalo.

Pár rokov po oslobodení však musela Kórea opäť bojovať za svoju nezávislosť vo Veľkej vlasteneckej oslobodeneckej vojne. Vďaka geniálnemu strategickému veleniu veľkého vodcu súdruha Kim Ir Sena sa podarilo suverenitu krajinu ubrániť a začalo sa s obnovou krajiny spustošenej americkými imperialistami.

Boli postavené mnohé závody, školy takmer v každej dedine, lekárske strediská, obytné domy a iná infraštruktúra. Od 70. rokov občania KĽDR neplatia dane, pričom ide o jedinú krajinu na svete, ktorá nemá daňové zaťaženie obyvateľstva.

O životaschopnosti myšlienky čučche svedčí aj fakt, že hoci začiatkom 90. rokov padli všetky európske socialistické krajiny a Sovietsky zväz, tak KĽDR dokázala prežiť aj toto obdobie bez toho, aby opustila svoj socialistický systém. Na dielo veľkého vodcu súdruha Kim Ir Sena nadviazal drahý vodca súdruh Kim Čong Il, ktorý ešte posilnil čučchejskú Kóreu o politiku songun. Tieto časy boli veľmi ťažké, ale posilnili ducha a jednotu obyvateľov KĽDR v boji s imperializmom.

Hoci je Kórejská ľudovodemokratická republika rozlohou porovnateľná s bývalým Československom, podarili sa jej vynikajúce úspechy a narozdiel od mojej krajiny si jej občania môžu naďalej užívať výdobytky socializmu, ako je bezplatné zdravotníctvo a školstvo, dostupné bývanie, socialistická kultúra a podobne.

Medzičasom sa KĽDR podarilo úspešne dokončiť vývoj jadrových zbraní a zaradila sa tak medzi jadrové veľmoci.

V súčasnosti vošla KĽDR pod vedením váženého najvyššieho vodcu súdruha Kim Čong Una do novej éry, éry diplomacie. Je to veľký úspech nezávislej čučchejskej a songunskej politiky, avšak treba mať na pamäti, že Američania sa nikdy nezmieria so socialistickým národom a že ich jediným zámerom je nastoliť na celom svete svoju diktatúru a zneužiť každú krajinu pre svoje kapitalistické neokoloniálne ciele. Preto treba ešte silnejšie upevniť moskytiéru proti dekadentným kultúrno-ideologickým vplyvom Západu.

Ešte dnes žije mnoho pamätníkov hrdinských bojov vo Veľkej vlasteneckej oslobodeneckej vojne. Nezabúdajme na to, aké zverstvá robila americká armáda nielen v KĽDR, ale po celom svete. Imperialistickú osu, ktorá počas Veľkej vlastneckej oslobodeneckej vojny bodala všade naokolo, dnes vystriedal imperialistický had, ktorý zviera suverenitu KĽDR svojimi ekonomickými sankciami a zároveň sa plíživo snaží šíriť svoju ideológiu.

Ďalšou aktuálnou otázkou je aj znovuzjednotenie Kórey. Vítame obnovenie rokovaní medzi severom a juhom a veríme, že pod jasným vedením maršala Kim Čong Una kórejský ľud čoskoro dosiahne zjednotenie krajiny pod heslom “Jedna krajina, dva systémy” a v budúcnosti pod celonárodnou socialistickou vládou.

Kórejská ľudovodemokratická republika je pre nás vzorom vo všetkých oblastiach a osobne sa snažím inšpirovať ideou čučche aj v domácom politickom boji na Slovensku. Avšak občania Československa narozdiel od kórejského ľudu nie sú zomknutí jednomyseľnou jednotou a sú skorumpovaní kapitalistickým systémom a spôsobom života. Je to tragické pri pomyslení, že ešte pred 30 rokmi patrila ČSSR k najvyspelejším socialistickým krajinám a zrazu bez jediného výstrelu o všetko prišla.

Dnešná situácia v takzvanom komunistickom hnutí na Slovensku je žiaľ katastrofálna. Komunistov na Slovensku je veľmi málo, aj to väčšina z nich je pasívna a rezignovala na akýkoľvek boj a preto mi veľmi záleží na Kórejskej ľudovodemokratickej republike a jej socialistickom systéme. Pre tisícky pokrokovo zmýšľajúcich ľudí je KĽDR baštou socializmu a majákom v kapitalistickej temnote. Preto plne podporujem kórejský ľud v jeho boji za obranu národnej nezávislosti a suverenity.

Socializmus Kórejského typu je neotrasiteľný a kórejský ľud ide iba priamo za svetlými zajtrajškami pod vedením slávnej Kórejskej strany práce, ktorej história je písaná len zlatými písmenami.

Preto prajem KĽDR ešte ďalších nie 70, ale minimálne 70 000 rokov existencie pod práporom socializmu!

 

Nech žije vážený najvyšší vodca súdruh Kim Čong Un!

Nech žije slávna Kórejská strana práce!

Nech žije slávna myšlienka čučche!