Skip to content

KĽDR si zachováva svoj socialistický charakter, kultúru a ideológiu ako ostrov socializmu a maják komunizmu

V súčasnosti sa zrak celého sveta upiera na Kórejský polostrov, kde dochádza k zmierňovaniu atmosféry konfrontácie a podnikajú sa kroky k znovuzjednoteniu Kórei. Konali sa dve historické stretnutia medzi váženým najvyšším vodcom Kórejskej ľudovodemokratickej republiky a prezidentom južnej Kórei. Zároveň dochádza aj ku konsolidácii vzťahov so Spojenými štátmi americkými.

Treba podotknúť, že tieto kroky mohli byť dosiahnuté jedine vďaka zhovievavosti KĽDR, jadrovej veľmoci,čo musela uznať aj najväčšia imperialistická mocnosť sveta.

Kórejský ľud trpí už takmer sedem desaťročí v dôsledku rozdelenia polostrova, pretože imperialistické Spojené štáty americké zasahujú do záležitostí kórejského národa. Keďže úsilie o mier je pre nás jeden z najdôležitejších cieľov, vítame snahy o zmiernenie napätia na Kórejskom polostrove, avšak zároveň musíme mať na pamäti, že imperialisti by si želali získať kontrolu nad KĽDR bez jediného výstrelu, aby mohli uskutočňovať svoje záujmy, ako tomu bolo napríklad v bývalom Československu. Preto musí kórejský ľud zabrániť preniknutiu dekadentnej a rafinovanej imperialistickej ideológie a kultúry do KĽDR.

Sme presvedčení, že vážený najvyšší vodca súdruh Kim Čong Un sa vie dobre pohybovať vo vodách diplomacie a predvedie svoje taktické majstrovstvo vo vedení KĽDR s cieľom dosiahnuť ešte väčšie benefity pre svoj ľud a zároveň nevpadnúť do siete imperializmu.

Južná časť Kórejského polostrova je stále okupovaná imperialistickými vojskami Spojených štátov amerických, po dobu siedmich desaťročí, a to je skutočnosť, ktorá najviac bráni mieru na polostrove. Až keď americké vojská opustia južnú Kóreu a americká vláda prestane zasahovať do vnútorných záležitostí Kórei, môže nastať mierové zjednotenie polostrova.

Kórejský ľud má šťastie na vynikajúcich vodcov, ktorí po celé desaťročia bránili suverenitu KĽDR, vec socializmu a zároveň usilovali o znovuzjednotenie ich vlasti. Veľký vodca súdruh Kim Ir Sen vypracoval množstvo dokumentov, v ktorých sa venuje problematike znovuzjednotenia Kórei a podniknutiu praktických krokov k jeho realizácii. V jeho diele pokračoval drahý vodca súdruh Kim Čong Il, ktorý sa pred 18 rokmi stretol s juhokórejským prezidentom Kim Te Džungom a podpísali spolu deklaráciu. V súčasnosti pokračuje v tejto politike vážený najvyšší vodca súdruh Kim Čong Un.

Je nutné, aby si KĽDR zachovala svoj socialistický charakter, kultúru a ideológiu aj v časoch zlepšovania vzťahov so zahraničím. Traduje sa, že keď pred niekoľkými desaťročiami navštívil prezident Kim Ir Sen Čínu, revizionista Teng Siao Pching mu pri stretnutí povedal, že čínske reformy boli oknom k Západu. Na to mu súdruh Kim Ir Sen odpovedal: “Keď otvoríte okno, priletia dnu muchy.

Mal som tú česť navštíviť Kórejskú ľuovodemokratickú republiku minulý rok v apríli pri príležitosti osláv Dňa slnka. Bola to výnimočná skúsenosť a hoc som precestoval už viacero krajín, nevidel som civilizovanejšiu krajinu ako je KĽDR. Táto krajina je a verím, že aj naďalej bude ostrovom socializmu a majákom komunizmu pre všetkých pokrokovo zmýšľajúcich ľudí celého sveta, preto ju musíme brániť za každú cenu a stáť na jej strane.

Prajem celému kórejskému ľudu veľa šťastia v jeho úsilí o národné znovuzjednotenie, mier a nezávislosť, a mnoho budovateľských úspechov pri rozvoji socialistickej spoločnosti v KĽDR.

 

Alexander Velitš
podpredseda Spoločnosti česko-kórejského priateľstva Pektusan

(Príspevok pre medzinárodný elektronický seminár “Kórea – večné dejiny víťazstva” – www.socialistkorea.com.)