Skip to content

Vážený najvyšší vodca súdruh Kim Čong Un sa stretol s ruským ministrom zahraničných vecí

Pchjongjang, 1. júna čučche 107 (2018) (KCNA) – Vážený najvyšší vodca súdruh Kim Čong Un, predseda Kórejskej strany práce a predseda komisie pre štátne záležitosti Kórejskej ľudovodemokratickej republiky, vo štvrtok prijal ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova na návšteve KĽDR v rezidencii pre zahraničné návštevy Pekhvavon.

Prítomný bol vinceminister zahraničných vecí Ruskej Federácie Igor Morgulov, ruský veľvyslanec v KĽDR Alexander Macegora, riaditeľ odboru zahraničnej politiky ruského ministerstva zahraničných vecí Oleg Stepanov, osobný vyslanec ruského ministerstva zahraničných vecí Oleg Burmistrov a zástupca riaditeľa sekcie Ázia 1 ruského ministerstva zahraničných vecí Igor Sagitov.

Vážený najvyšší vodca sa s radosťou stretol a vymenil si srdečné pozdravy s ministrom zahraničných vecí a vyfotografoval sa s ním.

Srdečne privítal návštevu ministra zahraničných vecí Lavrova a jeho spolupracovníkov v KĽDR a uskutočnil s nimi priateľský rozhovor.

Pri tejto príležitosti Lavrov zdvorilo odovzdal osobný list prezidenta Putina váženému najvyššiemu vodcovi.

Vážený najvyšší vodca súdruh Kim Čong Un vyjadril poďakovanie prezidentovi Putinovi za jeho vrelý a priateľský osobný list.

Počas konverzácie si vymenili názory o pohľade vrcholných predstaviteľov KĽDR a Ruskej Federácie na aktuálny vývoj situácie na Kórejskom polostrove a v regióne, ktorú v súčasnosti sleduje celý svet. Rokovalo sa aj o otázkach ďalšieho rozširovania a rozvíjania vzťahov v politickej a hospodárskej oblasti medzi oboma krajinami a vzájomnej úzkej spolupráci.

S veľkým uznaním, že situácia na Kórejskom polostrove a v regióne vstúpila do fázy stability, a to vďaka KĽDR, ktorá prijala praktické kroky pri úspešnom riadení vzťahov medzi severom a juhom Kórei a medzi KĽDR a Spojenými štátmi, Lavrov povedal, že Rusko plne podporuje odhodlanie KĽDR a želá dosiahnutie úspechov pri vrcholnej schôdzi summitu medzi KĽDR a SŠA a v denuklearizácii Kórejského polostrova.

Vážený najvyšší vodca súdruh Kim Čong Un povedal, že voľa KĽDR na odstránenie jadrových zbraní z Kórejského polostrova zostáva nezmenená, dôsledná a pevná a dúfa, že vzťahy medzi KĽDR a SŠA a denuklearizácia Kórejského polostrova sa vyriešia postupne po etape tým, že sa nájde riešenie, ktoré bude uspokojovať záujmy všetkých strán prostredníctvom novej metódy v novej ére a v novej situácii a riešenie problémov bude pokrokom prostredníctvom účinného a konštruktívneho dialógu a rokovaní.

Dohodli sa na rozhovoroch o oživení návštev na vysokej úrovni, o aktivizáciu výmeny a spolupráce v rôznych oblastiach a najmä o realizácii stretnutia medzi najvyššími vodcami KĽDR a Ruska v tomto roku pri príležitosti 70. výročia nadviazania vzájomných diplomatických vzťahov, a o pokračovaní rozvíjania strategických a tradičných vzťahov medzi oboma krajinami v záujme oboch strán a v súlade s požiadavkou novej éry.

Vážený najvyšší vodca súdruh Kim Čong Un vyjadril veľkú spokojnosť nad tým, že jeho dobrý rozhovor s ministrom zahraničných vecí Lavrovom potvrdil postavenie a zámer ruského vedenia a pomohol v budovaní nových politických a strategických vzťahov vzájomnej dôvery.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) – www.kcna.kp