Skip to content

Stanovisko k olympijským hrám v Pchjongčchangu

Pchjongjang, 3. ledna čučche 107 (2018) (KCNA) – Z pověření Kim Čong Una, nejvyššího vůdce Korejské strany práce a státu a armády, zveřejnil 3. ledna předseda Výboru pro mírové znovuzjednocení země Korejské lidově demokratické republiky následující stanovisko v odezvě na oficiální postoj jihokorejského Čchongwade (Modrého domu, jihokorejského prezidentského sídla, pozn. překl.)  k námi navrhovanému vyslání delegace na olympijské hry v Pchjongčchangu a připomínky prezidenta Mun Če Ina na schůzi státní rady:

Soudruh Kim Čong Un, předseda Komise pro státní záležitosti Korejské lidově demokratické republiky, po obdržení zprávy, že jihokorejský Čchongwade oficiálně podpořil a uvítal jeho stanovisko k olympijským hrám v Pchjongčchangu a otázce zlepšení severojižních vztahů, které objasnil ve svém novoročním projevu, a že na první schůzi státní rady 2. ledna prezident Mun Če In osobně vyjádřil aktivní podporu a dal pokyny příslušným oblastem k podniknutí podstatných opatření, projevil (Kim Čong Un) souhlas a vysoké ocenění a vyjádřil své uvítání takové odpovědi.
Dal pokyn Odboru jednotné fronty Korejské strany práce a Výboru pro mírové znovusjednocení země, Národní komisi vedení sportu a příslušným jednotkám vlády KLDR, aby okamžitě přijaly s jihokorejskými orgány podstatná opatření s upřímným a čestným postojem, protože vyslání delegace naší strany (části /Koreje/) na olympiádu v Pchjongčchangu a rozhovory mezi orgány severu a jihu o ní, které navrhl v novoročním projevu, jsou prvním smysluplným a dobrým krokem pro zlepšení severojižních vztahů v současné situaci.
Také dal pokyn k otevření panmundžomského styčného kanálu mezi severem a jihem od 15:00 3. ledna tak, aby otázky týkající se zahájení rozhovorů, včetně vyslání delegace na pchjongčchangské olympijské hry, byly včas sděleny jižní straně.
Zda bude otázka zlepšení severojižních vztahů, která byla položena na přední místo programu, vyřešena v souladu s očekáváním a touhou celého národa, nebo nikoli, zcela závisí na tom, zda budou severní a jižní orgány tento problém odpovědně řešit, zdůraznil.
Budeme se snažit udržovat těsnou komunikaci s jihokorejskou stranou a vypořádat se s praktickými problémy spojenými s odesláním naší delegace s upřímným stanoviskem a poctivým přístupem v souladu se záměrem našeho nejvyššího vedení. Znovu upřímně doufáme, že budou olympijské hry v Pchjongčchangu úspěšně zahájeny.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp