Skip to content

Štyridsaťštyri dní a nocí

Začiatkom mája mali naliehavý prípad v Ľudovej nemocnici obvodu Čcholima v meste Nampo.

Klinická tabuľka znela:
Meno: Kim Hak
Pohlavie: Muž
Vek: 25
Zamestnanie: Robotník
Symptómy: Popáleniny druhého a tretieho stupňa na 75 percentách tela; 55 percent popálenin je tretieho stupňa; v šoku.

Lekári v nemocnici poskytovali pacientovi prvú pomoc s maximálnym úsilím počas dvoch a pol hodiny. Konala sa lekárska konzultácia, ktorá bola od začiatku v napätej atmosfére. Vtedy Kim Jong Čchol, vedúci oddelenia ortopedickej chirurgie, povzbudil členov oddelenia a povedal: „Môžeme ho úspešne zachrániť, ak s ním budeme úprimne zaobchádzať ako s vlastným bratom alebo príbuzným.“

Faktom je, že mali bohaté skúsenosti s liečbou takýchto prípadov. Takže lekári a zdravotné sestry verili, že môžu zachrániť jeho život na základe ich skúseností a úprimného zaobchádzania. Doktor Kim Rin Song, vrchná zdravotná sestra Čo Jong Ok a sestra Won Hjon Ju boli poverení starostlivosťou o pacienta.

Liečba pacienta bola ako vojnová bitka. Trvalo tri hodiny, kým všetci členovia oddelenia ošetrili rany. Keď sa jeho stav trochu zlepšil, dôsledne ho pozorovali. Nikto nešiel domov, aj keď už bolo neskoro v noci. Jednomyseľne sa snažili priviesť pacienta späť k životu. Uplynuli štyri dni od začiatku liečby v obrovskom napätí.

Nakoniec sa pacient dostal zo šoku. Jeho stav bol však naďalej kritický, pretože bol v stave popáleninovej otravy. Hrozilo, že zomrie, pretože bol v bezvedomí s nízkym krvným tlakom, vysokou horúčkou, rýchlou srdcovou frekvenciou, lapaním po dychu, opuchom a meteorizmom. Navyše jeho otrava trvala viac ako desať dní, pretože mal rozsiahle a hlboké popáleniny.

Všetci členovia oddelenia prežívali perné dni. Na pomoc lekárovi, ktorý mal na starosti pacienta, Jong Čchol prijal opatrenia na zvýšenie krvného tlaku, stimuláciu srdca, neutralizáciu jedov a prevenciu degenerácie parenchymatóznych vnútorností a aplikovanie ľadu a varených koreňov cibule na popáleniny. Použitie varených koreňov cibule a horúcich kameňov na popáleniny bolo kombináciou modernej liečby a kórejskej medicíny, s ktorou úspešne liečili podobné prípady. Použili tiež horúcu masť vlastného vynálezu, aby odstránili mŕtve tkanivá a rýchlejšie pomáhali pokožke v hojení rán. Keď vyšlo najavo, že teraz je šanca na jeho záchranu, plakali od radosti.

Pätnásť dní potom, čo bol pacient odvezený do nemocnice, absolvoval operáciu transplantácie kože. Riaditeľ a ďalší vysokí predstavitelia nemocnice boli prvými darcami kože, po ktorých nasledovali členovia oddelenia a všetci ostatní vedúci oddelení a lekári z nemocnice a viac ako 60 pracovníkov komplexu Oceliarne Čcholima, v ktorom pracoval otec pacienta. Hovorí sa, že v tento deň bolo dokopy až 168 darcov. O tri dni neskôr sa uskutočnila druhá podobná operácia a nielen členovia nemocnice, ale aj 200 členov zväzu mládeže z tohoto okresu dobrovoľne darovali kožu.

Vyššie uvedené oddelenie tiež vynaložilo úsilie na zlepšenie nutričných podmienok pacienta.
Po niekoľkých dňoch napätia bol pacient nakoniec vrátený do života s tým, že jeho rany sa úplne uzdravili.

Pri pohľade na neho jeho rodičia povedali: „Neverili sme, že bude žiť. Lekári, zdravotné sestry a mnoho ďalších ľudí pre neho darovali kožu a poskytli mu dôslednú starostlivosť. Tak som si vážne uvedomila, že náš systém a naši lekári sú skutočne to najlepšie.“

Trvalo 64 dní do úplného vyliečenia pacienta a bolo to ako zázrak. Keď sa ho pýtali na kľúč k úspechu, súdruh Kim Čchi U, riaditeľ nemocnice, povedal: „Vrelá láska a nekonečná oddanosť ľuďom – to je tajomstvo nášho úspechu. Budeme naďalej dôsledne plniť svoju povinnosť ako lekári zodpovední za zdravie ľudí.“

Zachránený muž bol prepustený z nemocnice štvrtého júla.

http://naenara.com.kp/