Skip to content

Proběhla přednáška o KLDR pro Klub českého pohraničí

Praha, 26. září čučche 106 (2017) – V pondělí 25. září se v Praze v budově Ústředního výboru KSČM uskutečnila přednáška o politice a životě Korejské lidově demokratické republiky, pořádaná Pražskou radou Klubu českého pohraničí. S projevem vystoupil soudruh Lukáš Vrobel, místopředseda Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan.

Ve svém referátu seznámil přítomné s dějinami KLDR, Korejské strany práce a základními principy její ideologie kimirsenismu-kimčongilismu. Shrnul skvělé úspěchy v socialistické výstavbě i obraně revoluce, dosažené hrdinným korejským lidem za posledních pět let pod vedením drahého váženého vůdce soudruha Kim Čong Una.

Věnoval se otázce agitace a propagace a důrazu na mladou generaci. Uvedl, že Korejská strana práce si je dobře vědoma, že jednou z hlavních příčin zhroucení většiny socialistických států byla skutečnost, že mladá generace nepřevzala revoluční tradice. Oproti tomu KLDR předává revoluci z generace na generaci a dnes zde vyrůstá ve společnosti bez třídních antagonismů již třetí generace.

Na základě citací ze socialistické ústavy pojednal referent o státním zřízení KLDR, jejím sociálním systému, národním hospodářství a zahraniční politice. Následně se zaměřil na otázku sankcí, kterými se imperialisté pokoušejí zničit samostatnost, nezávislost a socialistické zřízení KLDR a učinit z ní svou kolonii s ohledem na její strategickou polohu a ovládnutí jejích přírodních a lidských zdrojů. Odsoudil neustále sílící kampaň nátlaku a výhrůžek proti lidové Koreji ze strany imperialistů a jejich vazalů, jejich pokračující zbrojení a agresivní vojenská cvičení. Citoval nehorázné výroky válečného štváče Trumpa, vyhrožujícího „úplným zničením Severní Koreje“. Ozřejmil rozhodný postoj KLDR k těmto opovrženíhodným provokacím. Revoluční stanovisko socialistické Koreje ve věci války a míru shrnují slova jedné ze slavných bojových písní: „Jakkoli je mír výborný, nikdy o něj nebudeme žebrat. Mír je na našich bodácích.“

V závěru přednášky řečník shrnul své dojmy z dubnové návštěvy lidové Koreje, kde tříčlenná delegace Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan prožila osm krásných dní v Pchjongjangu, plném revolučního nadšení a s největšími poctami si připomínajícím 105. výročí narození velkého vůdce soudruha Kim Ir Sena.

Většina diskutujících ocenila vyspělou socialistickou společnost osvobozené části Koreje a její zásadový boj proti imperialismu a reakci.