Skip to content

Odporné žvásty duševně vyšinutého chuligána Trumpa

Pchjongjang, 22. září čučche 106 (2017) (KCNA) – Prezident USA Trump pronesl zásadní projev na 72. Valném shromáždění OSN.
Ve svém projevu vyplivl bezpříkladný žvást, že může smazat z mapy 25 milionů lidí, nikoli pouze „změnit režim“.
„…Pokud budou USA nuceny bránit sebe nebo své spojence, nebudeme mít jinou možnost, než úplně zničit Severní Koreu,“ řekl.
Tento třikrát prokletý sofismus učiněný duševně vyšinutým chuligánem šokoval celý svět.
The Washington Post uvedl, že nedávné Trumpem učiněné komentáře byly „připraveným projevem, jehož slova se nepochybně rozšířila předem“ a dodal, že „oheň a zuřivost“ by mohly být interpretovány jako hrozba, že prostě odstraní Kima a jeho vládu; „úplně zničit Severní Koreu“ se zdá být signálem pro severokorejský lid, že i on by mohl čelit zničení spolu se svými vládními vůdci. „Zní to tak, že Trump hrozí zcela bezprecedentní snahou zničit celý národ, ať už prostřednictvím jaderných zbraní nebo spíše konvenčních prostředků. Je to pozoruhodně velké prohlášení a Bílý dům bude nepochybně požádán o objasnění.“
Noviny se také vysmály slovům o „úplném zničení severu“ jako „plným dětinského proklínání spíše než silného vyjádření“ a uvedly, že „projev prezidenta USA zůstane v paměti jako projev šéfa gangsterů“.
CNN citovala vysokého diplomata OSN, který řekl, že v místnosti byl šok, když Trump vyhrožoval ničením, a dodal, že prohlášení Trumpa o severu překračují odůvodnění, jako jeho slova o „ohni a zuřivosti“.

Britský deník Guardian uvedl: „Co jsme se dozvěděli z Trumpovy řeči v OSN? Ten se nikdy nezmění.“ A dodal, že jeho barvitý jazyk by mohl být dokonce zábavný, kdyby nebylo toho, že Trump řídí dostatečně silný jaderný arzenál, aby několikrát zlikvidoval lidstvo.
Britské noviny Financial Times prohlásily, že OSN nikdy neslyšela takový projev jako ten, který učinil Trump, a že nikdo z předchozích prezidentů USA neřekl taková slova, která by podnítila takový konflikt s rivalem.
Dokonce i americké politické osobnosti odsoudily bezuzdné poznámky Trumpa.
Zahraniční zprávy uváděly, že Trumpova řeč natolik nenaplnila očekávání, že dokonce prezidentský personální šéf Bílého domu John Kelly vypadal zmateně, když naslouchal v terénu jeho řeči.
Americké politické médium Politico poznamenalo, že řeč Trumpa je odtržena od posledních 70 let, kdy se po sobě následující prezidenti USA pokoušeli přijmout iniciativu mezinárodní aliance, aby se vyrovnali s hrozbami, a dodal, že americký mezinárodní vliv by utrpěl další úder, pokud se politika nevydá společně s projevem.
Švédská ministryně zahraničí Margot Elisabeth Wallströmová odsoudila Trumpovu řeč jako „nacionalistický projev“ a poznamenala, že „porušuje Chartu OSN“. Dodala, že Trumpův projev, že „zničí severní Koreu, je protestem proti zemi a není tím, co by mělo být řečeno zde shromážděným lidem“.
První místopředseda Výboru pro mezinárodní záležitosti Rady Ruské federace Vladimir Zjavarov při rozhovoru ITAR-TASS uvedl, že Američané se mýlí, pokud si myslí, že neutrpí škodu v případě, že vyvolají válku proti KLDR, a dodal, že KLDR hraničí se dvěma světovými jadernými mocnostmi Čínou a Ruskem, a pokud se něco stane, budou tyto země zavlečeny do sporu, k naší lítosti.
Gennadij Zjuganov, vůdce Komunistické strany Ruské federace, zdůraznil: „Trumpova poznámka je výzvou pro celý svět. Je to proto, že jakékoli spory na Korejském poloostrově by nevyhnutelně vtáhly sousední Rusko, Čínu a Japonsko a USA.
Trump blafuje, že vše vyřídí, když  přirovnává KLDR k darebáckému státu, ale jsem si jistý, že tím nic nebude vyřešeno. To je zcela hloupý nesmysl.
Z vojenského hlediska jsou Američanovy připomínky otevřenou provokací.“
Německá kancléřka Merkelová uvedla, že vojenské řešení je naprosto nevhodné a bývalá americká státní tajemnice Hillary Clintonová odsoudila Trumpovu řeč jako velmi ponurou a nebezpečnou.
Američtí kongresmani vyjádřili hluboké znepokojení nad nevázanými Trumpovými slovy. Senátorka Diane Feinsteinová, Trumpova kritička z Demokratické strany, uvedla, že „Trumpova bombastická hrozba zničením Severní Koreje … je vážným zklamáním“ a dodala: „Dnes to prezident využil jako fázi vyhrožování válkou.“
Ted, člen Sněmovny reprezentantů z Demokratické strany, připomínaje Trumpovy poznámky, uvedl, že „vyhrožuje, že zničí jinou zemi“, dodávaje, že problém není, zda USA mohou zničit severní Koreu, ale zda se dokáží vypořádat s tím, že by byly zničeny jižní Korea, Japonsko a dokonce i Guam a tisíce Američanů by v průběhu toho byly obětovány.
Světová média komentují jeho (Trumpovy) poznámky jako nebezpečnou provokaci, která může vyvolat válku, jako něco, co může vyhlásit šéf gangsterů spíše než politik.
Mezinárodní společenství pozvedá hlasy veřejného odsouzení a je hluboce znepokojeno takovými výlevy a bezuzdnými slovy jako „úplné zničení“ suverénního státu,  nejen „zvrácení sociálního systému“ a „změna režimu“.

 

Korejská ústřední tisková agentura – KCNA, http://www.kcna.kp