Skip to content

Kórejský výbor právnikov označil rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN proti KĽDR za ilegálnu

Pchjongjang, 17. augusta čučche 106 (2017) (KCNA) – Kórejský výbor právnikov vo štvrtok vydal vyhlásenie, v ktorom označil za protizákonné „sankčné riešenie“ proti KĽDR, ktoré vytvorili USA po testovaní rakety Hwasong-14 tým, že zneužili Bezpečnostnú radu OSN.

Spojené štáty si vymysleli bezprecedentné „sankčné riešenie“, ktoré kategoricky obmedzilo bežné obchodné aktivity a ekonomickú výmenu KĽDR, uvádza sa vo vyhlásení dodávajúc, že ide o neetický trestný čin, ktorý je v rozpore s odsekom 2 článku 1 Medzinárodnej zmluvy o hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach, ktorá uvádza, že zbavenie suverénneho štátu existenčných prostriedkov je aktom, ktorý je v rozpore s medzinárodne uznanou imperatívnou normou.

Bezpečnostná rada OSN nie je výnimkou pri uplatňovaní imperatívnej normy, tvrdí vyhlásenie a pokračuje:

Je tvrdou realitou, že Bezpečnostná rada OSN systematicky vytvára „rezolúcie o sankciách“ proti KĽDR, ktoré porušujú jej práva na existenciu a rozvoj od roku 2006.

Konkrétne, „rezolúcia o sankciách“ 2371, ktorej zámienkou na vytvorenie bolo testovanie medzikontinentálnej balistickej rakety zo strany KĽDR, je zameraná predovšetkým na úplné zabránenie hospodárskemu rozvoju KĽDR a zlepšeniu životnej úrovne obyvateľstva. Preto je to trestný čin, ktorý zásadne poškodzuje imperatívnu normu.

Článok 53 Viedenského dohovoru o zmluvách, ktorý upravuje právne úkony štátov a medzinárodných organizácií hovorí, že „zmluva je neplatná, ak je v čase jej uzavretia v rozpore s imperatívnou normou všeobecného medzinárodného práva“. To jasne dokazuje, že všetky rezolúcie BR OSN o sankciách sú neplatné, pretože systematicky porušujú práva KĽDR na existenciu a rozvoj.

Toto vyhlásenie zdôraznilo, že všetky „sankčné riešenia“ proti KĽDR, ktoré USA doteraz vytvorili zneužitím Bezpečnostnej rady OSN, by mali byť okamžite zrušené a USA by mali zaplatiť vysokú cenu za zločiny, ktoré spáchali voči nášmu štátu a ľuďom.

Kórejská ústredná tlačová agentúra (KCNA) – www.kcna.kp