Skip to content

Prohlášení Společnosti česko-korejského přátelství Pektusan k provokacím Malajsie

 

PektusanSpolečnost česko-korejského přátelství Pektusan velice rozhořčil postup Malajsie po úmrtí občana KLDR, který vlastnil diplomatický pas. Její protiprávní, nehumánní, etice a morálce odporující postup při násilném a korejskou zemí neschváleném provedení pitvy tohoto občana musíme jednoznačně považovat za nepřátelský akt vůči KLDR. Je to naprosto nepřijatelný přístup. Ať jsou důvody úmrtí uvedeného občana jakékoli, jeho tělo mělo být předáno korejské straně k provedení dalších potřebných kroků.

Vyjadřujeme podporu rozhodnutí orgánů Koreje, aby vyšetřování úmrtí bylo prováděno i za účasti zástupců KLDR. Bez této účasti není možné hovořit o objektivním vyšetření daného případu.

Rovněž není správné, aby Malajsie vypověděla oficiálního zástupce KLDR v Malajsii. Správný krok byl udělán ze strany KLDR, že vypověděla velvyslance Malajsie ze své země.

Celý postup malajských orgánů ukazuje na to, že jdou společnou cestou s USA a jižní Koreou využít i takovéto události ke zvyšování vydírání a zastrašování KLDR, včetně zasahování do jejích vnitřních záležitostí.

Společnost česko-korejského přátelství Pektusan, Praha 7. března 2017