Skip to content

KLDR proti “sankcím” EU

euPchjongjang, 30. května čučche 105 (2016) (KCNA) – Mluvčí ministerstva zahraničí KLDR v pondělí poskytl následující odpověď na otázku položenou KCNA, pokud jde o nepřiměřené “sankce” EU vůči KLDR:

V poslední době Evropská unie oznámila sérii “dodatečných sankcí” proti KLDR, jako je zvyšování objektů “sankcí”, zákaz vládní podpory obchodu s KLDR a investic v řadě oblastí a zakazuje vzlet a přistání jejích letadel a jejich průlet teritoriátním nebem a kotvení jejích lodí v Evropě.

Evropská unie plácla takové “sankce” proti KLDR pod absurdní záminkou, že oprávněná cvičení svrchovanosti a sebeobranná opatření KLDR představují “vážnou hrozbu pro globální mír a regionální stabilitu”.
Charta OSN a další mezinárodní zákony nemají žádné ustanovení, že buď jaderný pokus, nebo vypuštění družice představuje “hrozbu pro světový mír a bezpečnost”.
Pokud posilování jaderného odstrašování a kosmického vývoje pro mírové účely ze strany KLDR představují ohrožení, jsou hromadění zásob a posilování jaderných zbraní a neustálé vypouštění družic evropských zemí oprávněné?
Mezinárodní zákony však stanoví, že blokádě podobné sankce proti suverénnímu státu v době míru jsou aktem agrese a ilegální akcí.

Tyto “sankce” EU jsou kopií nezávislých “sankcí” USA, vymyšlených při zhanobení Charty OSN poté, co se USA nepodařilo vmanévrovat celkovou blokádu KLDR prostřednictvím Rady bezpečnosti OSN. Skutečnost dokazuje, že EU neskrývaně vyhrocuje nepřátelskou politiku USA vůči KLDR s cílem ji potlačit.

Pro Evropskou unii by bylo záhodno starat se sama o sebe, čerpajíc lekci z nejhorší uprchlické krize v dějinách, způsobené jejím prováděním politiky USA, která svrhla suverénní státy na Středním východě. Evropská unie měla raději zaměřit své úsilí na urovnání vlastních složitých problémů, když je neschopna usilovat o zajištění mezinárodní spravedlnosti a nestrannosti.

Evropská unie se bohužel mýlí, pokud počítá s tím, že může vést KLDR ke změnám prostřednictvím “sankcí”. Ty jen pomohou zvýšit ducha vlastního rozvoje KLDR.

kcna.kp
Bulletin Velvyslanectví KLDR v Praze